Rizika prognózy jsou podle Tůmy zhruba vyrovnaná. Proinflačně působí jak rizika spojená se současným vývojem veřejných financí, tak očekávaný vývoj některých vnějších faktorů. Mezi ty podle centrální banky patří vývoj HDP a inflace v eurozóně nebo evropských úrokových sazeb Europribor. Naopak protiinflačně působí pevnější kurz koruny.
V souvislosti s vývojem veřejných financí Tůma uvedl, že lze předpokládat jeho zhoršení. "Pokud jsem dříve mluvil o nejistotě, nyní hovořím o riziku, protože ten vývoj bude horší, než jsme očekávali," uvedl Tůma. Podle něj je to vidět na zrychleném růstu deficitu ve srovnání s předchozími léty. "Do velké míry to ovlivní ekonomický vývoj země," dodal. V současnosti je podle centrálních bankéřů česká ekonomika ve slušné kondici.
Ekonomové předpokládají další zvýšení sazeb nejdříve v říjnu, někteří ovšem počítají s jejich stabilitou po celý zbytek roku.
Centrální banka jednala o úrokových sazbách naposledy na konci července. Sazby tehdy zvýšila o čtvrt procentního bodu. ČNB má nyní nejnižší úroky v celé Evropské unii.