Němečtí Zelení už požádali o výrazné zpřísnění trestů pro obchodníky s masem, včetně možnosti potrestat nepoctivého obchodníka trestem vězení. Také šéf německých zemědělců Gerd Sonnleitner považuje dosavadní pokuty do výše 20.000 eur, tedy 600.000 korun, za nedostatečné. Kromě toho se vyslovil pro doživotní zákaz podnikání v potravinářské oblasti pro lidi, kteří distribuují zkažené maso.
Ministr zemědělství a ochrany spotřebitelů Horst Seehofer ale považuje stávající prostředky za dostatečné. Ministr uvažuje spíše o zveřejňování jmen nepoctivých obchodníků. Kromě toho volá po zavedení jednotného kontrolního systému v potravinářství v celém Německu. Zatím kontrolu podniků zajišťují spolkové země samy, ještě v září ale má Spolková rada schvalovat novelu zákona, která umožní státu zabavit výnosy ze zločinných obchodů i tehdy, když poškození nežádají náhradu škody, což zatím nelze.
"S masem se spekuluje jako s měnami. Nepoctivým obchodníkům jde o co největší zisk," řekl deníku Bild nejmenovaný znalec poměrů. Ceny masa se mění co týden, a když ceny klesají, obchodníci maso skupují a skladují je v naději, že ceny stoupnou. Na prošlém mase nepoctiví obchodníci jednoduše změní datum a prodají jako čerstvé, další se snaží prodat je za nízkou cenu. "Jde o to držet v mezích ztráty. Protože skladování měsíčně stojí 16 eur na tunu, a likvidace až 120 eur za tunu," vysvětlil znalec.
Nejnovější potravinářský skandál zvýšil tlak na bavorského zemského ministra ochrany spotřebitelů, opozice už žádala jeho odvolání.
Podle spotřebitelských sdružení je ale nemožné kontrolovat veškeré toky masa. Obchod s masem je totiž podle statistik ohromný. V roce 2003 činil obrat v branži jen v Německu 23,4 miliardy eur, tedy zhruba 610 miliard korun, na pulty obchodů a do potravinářství se dostalo 7,6 milionu tun masa. Ve čtvrtek mají v Berlíně jednat ministři pro ochranu spotřebitelů o dalším postupu proti nepoctivým obchodníkům a o ochraně spotřebitelů.