Mulally je ostříleným manažerem, který Boeingu po 11. září 2001 pomohl překonat obtížné období útlumu v divizi dopravních letadel a vrátil tuto součást firmy na dráhu růstu. Mulally se tak stává jedním z prvních šéfů, který do velké americké automobilky přichází z jiného odvětví.
Radikální změna ve vedení Forda je zřejmě znakem vážnějších problémů a naznačuje, že automobilka čelí značnému tlaku na zlepšení své výkonnosti a finančního zdraví. Pozorovatelé tvrdí, že Ford se pod novým vedením bude asi muset zamyslet nad samotnou podstatou svého podnikání a sáhnout k řadě změn, pokud se chce vyhnout riziku bankrotu.
Ford je druhým největším výrobcem automobilů v USA a rodina Billa Forda mladšího má ve firmě kontrolní podíl. Automobilce se ale dlouhodobě nedaří a v prvním pololetí zaznamenala ztrátu 1,44 miliardy dolarů (asi 32 miliard Kč). Od začátku roku do konce srpna se prodej vozů Ford na americkém trhu meziročně snížil asi o deset procent.
Ford mladší minulý týden řekl, že automobilka potřebuje novou podnikovou strukturu a musí přijmout lidi zvenku, kteří budou schopni najít zdroje růstu. Ford se podle něj už nemůže spoléhat na svou kdysi ziskovou součást, která vyrábí užitkové a lehké sportovní vozy.
"Snaha o zvrat v hospodaření vyžadovala nové schopnosti ředitele, který už vedl velký průmyslový podnik a podobné problémy už řešil," napsal Ford mladší v e-mailové zprávě zaměstnancům, když jim oznamoval odchod z funkce a nástup Mulallyho. "Je zřejmé, že problémy, kterým Boeing čelil v minulých letech, jsou v mnoha ohledech stejné jako ty naše," sdělil.
Analytici Fordovo rozhodnutí vnímají jako důkaz toho, že pravnuk slavného zakladatele je připraven prosadit s pomocí Mulallyho radikální změny a 103 let starý podnik zachránit před úpadkem. Ford mladší firmu vedl od října 2001 a od té doby se podíl automobilky na americkém trhu propadl z 23 na zhruba 17 procent. Akcie za stejnou dobu ztratily asi 70 procent hodnoty. Po zprávě o změně v řízení ale zpevnily.
Boeing mezitím oznámil, že na místo Mulallyho nastoupí do čela divize dopravních letadel Scott Carson, který v Boeingu působí už řadu let. Odchod Mulallyho je pro Boeing zprávou z čistého nebe a podle analytiků znamená pro firmu citelnou ztrátu. Mulally v Boeingu pracoval 37 let.
"Ztráta Alana Mulallyho je pro Boeing velkou ztrátou," řekl analytik investiční společnosti Ragen MacKenzie Peter Jacobs. Mulally ale firmu opouští v dobrém stavu, takže nový manažerský tým by se měl s náhlou změnou snadno vypořádat.