Podnikatelské prostředí v České republice se za poslední rok zlepšilo jen v oblasti nižších daní pro firmy a z hlediska kratší doby pro založení podniku. Navzdory snížení daní zůstává úroveň celkového zdanění v České republice vysoká a dosahuje 49 procent. V Polsku to je 38 procent a v Irsku nebo Švýcarsku jen 25 procent.
Na založení firmy a postavení provozovny potřebuje český podnikatel v průměru 31 různých povolení a uskutečnění záměru vyžaduje devět měsíců. To je více než v Egyptě nebo v Guineji. Česká firma však může nadále bankrotovat až devět let a z koruny dluhů získávají věřitelé průměrně 18 haléřů. Studie ale Česko chválí za zřízení registru dlužníků, jednotných registračních míst a za zákon o bankrotu.
Největšího pokroku z hlediska reforem dosáhla Gruzie, výrazně pokročila také Čína. Studie na ní oceňuje, že zlepšila ochranu investorů, snížila byrokracii a zjednodušila registraci firem. Čína mimo jiné zavedla úvěrový registr, takže banky už mají možnost získat úvěrovou historii o 340 milionech lidí.
Gruzie si polepšila v šesti z deseti hodnocených kritérií. Země má nová pravidla trhu práce, která zaměstnancům usnadňují přestup na lepší místo. Podniky už nejsou tolik zatěžovány při odvodech na sociální příspěvky, což se odrazilo ve snazším najímání nových pracovních sil. Zhruba o 300 procent se zvýšil výběr firemních daní.