Ve druhém čtvrtletí byl vykázán příliv přímých zahraničních investic ve výši 18,2 miliardy korun, což je meziročně o 116,4 miliardy korun méně kvůli vysoké srovnávací základně z loňského roku. Zahraniční přímé investice do české ekonomiky dosáhly 34,8 miliardy korun, z toho předpokládaný objem reinvestovaného zisku činil 28,5 miliardy korun.
V odvětvové struktuře investic do základního kapitálu podle údajů ČNB směřovaly zahraniční investice do odvětví obchodu s nemovitostmi a poskytování služeb pro podniky, finančního zprostředkování a výroby strojů.
Finanční účet vykázal ve druhém čtvrtletí přebytek 20,9 miliardy korun. Příliv zahraničního kapitálu byl spojen s čerpáním půjček a přílivem přímých investic. Pokračovala tuzemská poptávka po nákupu zahraničních cenných papírů. Poměr přebytku finančního účtu k HDP poklesl podle odhadu ČNB na 2,1 procenta na ročním základě.
Obchodní bilance skončila ve druhém čtvrtletí v přebytku 9,7 miliardy korun, což je meziroční zhoršení o 3,9 miliardy korun. V běžných cenách činil přírůstek vývozu 10,2 procenta a dovozu 11,3 procenta.
V bilanci služeb došlo k poklesu aktiva na 3,5 miliardy korun. Pokles byl ovlivněn nižším výnosem z obchodu s dopravními službami a růstem deficitu u ostatních služeb.
Bilance výnosů vykázala schodek 60,2 miliardy korun, což je meziročně o šest miliard korun více. Hlavním důvodem růstu je zvýšení výnosu z přímých a portfoliových majetkových investic v ČR ve formě vyplacených dividend a předpokládané výše reinvestovaného zisku.
Kapitálový účet skončil ve druhém čtvrtletí ve schodku 1,6 miliardy korun. Na straně příjmů vládního sektoru byl vykázán příliv prostředků z fondů EU ve výši dvou miliard korun a vypořádání závazku Iráku vůči ČR.
České přímé investice do zahraničí vzrostly meziročně o 15,4 miliardy korun na 16,6 miliardy korun. Tuzemský kapitál by umístěn především do zemí EU.
Devizové rezervy ČNB poklesly v druhém čtvrtletí po vyloučení kurzových rozdílů o jednu miliardu korun.