Druhé místo obsadil Singapur, následován Novým Zélandem, Švýcarskem a Spojenými státy. Velká Británie a Irsko sdílejí šestou příčku, Kanada skončila osmá, následována devátými Islandem a Lucemburskem. Německo obsadilo sedmnácté, Japonsko devatenácté a Maďarsko dvacáté místo. Francie je 24., Itálie 45. a Čína 95., Rusko skončilo na 102. příčce. Zpráva hodnotí 130 zemí na základě údajů z roku 2004.
Mezi země, ve kterých se od roku 1985 značně zlepšila ekonomická svoboda, patří Maďarsko, Island, Salvador, Zambie, Polsko, Bolívie, Izrael, Ghana, Uganda, Peru a Nikaragua. Citelný pokles ekonomické svobody naopak zaznamenaly například Myanmar (Barma), Venezuela a Zimbabwe. Celosvětově se úroveň ekonomické svobody podle zprávy poslední čtvrtstoletí zvyšuje, což je dobré zejména pro nejchudší země.
V České republice podle zprávy roste počet oblastí lidského života, do kterých zasahuje vláda. V hodnocení svobody obchodu si Česko v porovnání s předchozím šetřením naopak polepšilo.
Ekonomická svoboda je podle zprávy v boji s chudobou důležitější než zahraniční pomoc. "Zahraniční pomoc je obvykle požadována bez jakýchkoli empirických důkazů, že cílovým zemím prospěje, a bez zjišťování, zda nemá mezinárodní společenství k dispozici lepší přístupy v boji s chudobou," uvedl profesor ekonomie z Florida State University a spoluautor zprávy James Gwartney.
"Hlavním přínosem ekonomické svobody je možnost lidí svobodně zkoušet, rozhodovat se a především specializovat se na ty činnosti, v nichž je daný člověk či skupina lidí efektivnější než jiní. Vzácné zdroje pak nejsou plýtvány při neefektivních činnostech," řekl Jiří Schwarz junior z Centra pro studium ekonomické svobody Liberálního institutu.
Výroční zpráva je vydána ve spolupráci s Economic Freedom Network, skupinou nezávislých výzkumných a vzdělávacích institucí z více než 70 zemí. Na jejím vydání se spolupodílel i Liberální institut.