Brusel svůj návrh obhajuje tím, že do spotřebních daní z alkoholu se v posledních letech prakticky nepromítala inflace, tedy růst spotřebních cen. Ten jen od roku 1992 v celé EU činil zhruba 31 procent. "Minimální daňové sazby jsou základním kamenem systému spotřebních daní v celé EU," řekl eurokomisař László Kovács, který má na starosti právě daně. Podle něj celý systém spotřebních daní ztrácí smysl, pokud do něj není inflace promítána.
Ekonomické a sociální dopady růstu daní budou podle evropského společenství naprosto minimální, i když je možné čekat odpor ze strany některých členských států. "Tento růst je menší, než je hodnota průměrné roční inflace v EU," dodal Kovács.
Proti opatřením EK se však nedávno ozvali čeští pivovarníci. Eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitele Markos Kyprianu totiž připravuje několik návrhů, které by měly omezit spotřebu alkoholu. Patří mezi ně nejenom zdanění, ale i označování lahví varovnými nadpisy.
Český svaz pivovarů a sladoven se podle předsedy Františka Krakeše domnívá, že politika příkazů, zákazů a restrikce nebere v úvahu právo spotřebitele se odpovědně a samostatně rozhodovat. Lepší cestou je výchova a co největší informovanost veřejnosti, soudí pivovarníci.
Také generální ředitel největší české likérky Stock Plzeň Martin Petrášek minulý týden ČTK řekl, že v zemích, kde se dali cestou zvyšování spotřebních daní či omezování prodeje alkoholu, tyto kroky k omezení problémů s alkoholismem nepomohly.
Odborníci, kteří se naopak zabývají léčbou alkoholových závislostí, s iniciativou EU souhlasí a plně jí podporují.