Podle nejnovějších návrhů by měla největší část z těchto peněz jít do dopravy (21,5 procenta) a životního prostředí (20 procent). Největší výkyvy jsou nyní kolem peněz určených na vědu; místo původních šesti dostane patrně osm procent, píšou HN.
Přestože se na rozvržení peněz z evropských fondů mezi jednotlivé oblasti začalo pracovat už loni, dodnes není řada otázek dořešená. Jedna z nejdůležitějších, především pro menší regiony a obce, je otázka průběžného financování. Stejně tak ještě není jasné, zda unie Česku povolí takzvané křížové financování ze dvou evropských fondů. Dosud totiž platí pravidlo - jeden projekt dosáhne na peníze jen z jednoho fondu.
Do hry podle deníku během jednání vstupují i kraje, které budou nyní zodpovědné zhruba za 13 procent všech rozdělených financí z EU. Kraje přitom chtějí rozhodovat až o pětině všech peněz. Na druhou stranu - dosud měla být spoluúčast krajů vyšší, než nakonec bude. Z evropských peněz měly jít tři čtvrtiny ceny projektu, nyní má unie platit 85 procent.
Otázkou je, kolik z těchto peněz zvládne Česko skutečně vyčerpat. Ještě letos na jaře přitom z celkových 75 miliard korun za období 2004 až 2006 vyčerpalo jen pětinu, píšou HN.