Téma týdne: Kolik stojí sportovní aktivity
Už máte plné zuby neustálého povolování pásku na kalhotách? Dělá vám problém doběhnout na autobus? Trápí vás bolesti zad? Pak je nevyšší čas začít cvičit.
Každý z vás sice může najít hned několik důvodů, proč se vyhnout pravidelnému pohybu. Někteří se budou vymlouvat na drahé vstupné, jiní na nedostatek času. Dejte si ale ruku na srdce a přiznejte si, že největším důvodem, proč dáváte přednost posedávání u televize je lenost. Proto vytáhněte sportovní oblečení, oprašte tenisky a vydejte se do nejbližšího „fítka“.
Nyní je právě čas, kdy se různým střediskům indoorových aktivit začíná blýskat na lepší časy. Po létě, kdy většina lidí upřednostňovala sporty v přírodě, se znovu začínají plnit sály.
Nabídky sportovních center se rok od roku zlepšují a začínají vycházet vstříc potřebám klientů. Už dávno se nespecializují na tradiční posilovnu a sál na aerobic. Stále však platí, že tyto dvě sportovní aktivity najdeme v každém větším městečku. Díky své univerzálnosti jsou i cenově dostupnější a stále nejvíc využívané.
I v tomto případě však platí, že není posilovna jako posilovna. Dříve než se rozhodnete dané centrum navštívit, nebojte se tam zajít a zeptat se na podrobnosti. Zaměstnanci by vám měli vysvětlit jaké stroje jsou dostupné a případně nabídnout služby trenéra. Ty jsou skoro nezbytné při prvních návštěvách posiloven. Není rozumné si sám stanovovat cvičební program. Příliš vysoká zátěž či nevhodně zvolené cviky vám mohou způsobit značné zdravotní potíže.
Ceny vstupů se u jednotlivých posilovnách můžou významně lišit. Především bude záviset na velikosti města, atraktivitě místa a kvalitě služeb. Zatímco v Praze běžně za vstup zaplatíte 80 Kč, v Olomouci či Kladně budou po vás vyžadovat dvakrát méně. Podobné cenové relace jsou i u oblíbeného aerobicu.
Jak už bylo zmíněné, větší sportovní centra se snaží obohacovat nabídku služeb o méně obvyklé, modernější sporty. V poslední době na popularitě získává spinning nebo rowing (veslování). K provozování těchto sportů jsou zapotřebí sofistikovanější stroje na kterých se cvičí v součinnosti s hudbou. Tyto hodiny však nejsou vhodné pro všechny bez ohledu na fyzickou zdatnost. Dříve než se rozhodnete pro konkrétní hodinu, které ještě k tomu bývají označeny cizojazyčnými názvy, zajděte na hodiny pro začátečníky, kde vám vysvětlí techniku a doporučí vám druh zátěže přímo pro vás. Hodina spinningu či veslování stojí v průměru 80 až 100 Kč.
V případě, že preferujete cvičení doma, nezoufejte. Většinu strojů, které nabízí běžné fitnessové centrum, lze zakoupit ve specializovaných prodejnách. Výhodou je, že vzhledem k nižší zatíženosti stroje, nebudete potřebovat celé jmění k zařízení své vlastní malé posilovny. Obstojný veslařský stroj či cyklotrenažér seženete za 10.000 Kč, cvičební lavice i s činkami za 5.000 Kč. Drahým špásem jsou například spinnery, které pořídíte řadově za 30.000 Kč.
Pokud jsme vás nenalákali nabídkou běžného fitnessového centra, nezoufejte. Při troše štěstí můžete najít i blízko svého bydliště další zajímavé činnosti. Například si můžeme uvést jógu, bojová umění nebo orientální tance. Příjemným zpestřením pracovního dne může být i pár temp v bazénu. Velkou nevýhodou je nedostupnost krytých vodních ploch ve většině českých měst.
Další finanční tipy a triky najdete na http://www.finance.cz/aktuality/.