Ministři OPEC dnes ve Vídni rozhodli, že těžba v jejich organizaci zůstane prozatím na dosavadní úrovni 28 milionů barelů denně. Také však pověřili prezidenta organizace svolat v případě potřeby, tedy při dalším prudkém poklesu cen, mimořádnou schůzku ještě před plánovaným prosincovým zasedáním.
Americká ropa kolem 17:30 SELČ klesla o 1,40 dolaru na 64,85 USD za barel a dostala se nejníže od 28. března. Severomořský Brent oslabil až o 1,36 dolaru na 63,97 USD za barel. Již minulý týden americká ropa ztratila 4,5 procenta a Brent oslabil o 5,5 procenta. Proti rekordní úrovni nad 78 dolary je ropa nyní nižší již asi o 18 procent.
Ropa oslabovala již před rozhodnutím OPEC, protože ponechání limitů beze změny se všeobecně čekalo. OPEC těží déle než rok zhruba na úrovni svých 25letých maxim.
OPEC konstatoval, že dodávky jsou nyní dostatečné na to, aby uspokojily světovou poptávku i v době zvýšeného mezinárodněpolitického napětí. Shodli se však na nutnosti pozorně sledovat trh. Některé členy skupiny znepokojuje výhled na oslabení poptávky po ropě z OPEC v příštím roce.
K poklesu cen přispívá i opatrný optimismus ohledně situace kolem iránského jaderného programu. Íránský vyjednávač Alím Larídžání o víkendu v jednáních s představitelem EU Javierem Solanou nabídl pozastavit obohacování uranu až na dva měsíce.
Ropu také oslabují dostatečné zásoby v USA a dosavadní bezproblémový průběh sezony amerických hurikánů. Trh se rovněž obává ochabnutí dosud vysoké světové poptávky. To vede některé analytiky k přesvědčení, že ropa již má cenový vrchol za sebou a bude dlouhodobě mít tendenci spíše klesat.