Analytici z Wall Street v průměru předpovídali, že deficit v červenci stoupne na 65,5 miliardy dolarů z červnových 64,8 miliardy USD. Dosavadní rekordní deficit měly USA loni v říjnu na úrovni 66,6 miliardy USD.
Sledovaný měsíc byl pro USA rekordní z hlediska dovozů, americký export však zůstal na vysoké úrovni, protože mu prospívá slabší kurz dolaru. Spojené státy musely v červenci za dovoz ropy zaplatit rekordních 20,8 miliardy dolarů, třebaže objem dovozu klesl o šest procent na 10,4 milionu barelů. Bylo to dáno červencovým výstupem cen ropy na nová maxima nad 78 dolarů za barel. Od té doby však ceny prudce klesly a nyní se pohybují kolem 65 dolarů za barel.
Ze zemí ropného kartelu OPEC USA v červenci dovezly ropu za rekordních 14 miliard dolarů a americký deficit s touto skupinou dosáhl nového maxima 10,9 miliardy USD. Na nové nejvyšší úrovně se dostaly i dovozy z Číny a Evropské unie. Celkový dovoz se zvýšil o procento na 188 miliard dolarů.
Na maximum se však také dostal americký vývoz spotřebního zboží a automobilů. Díky tomu se celkový vývoz vyhoupl na druhou nejvyšší úroveň v historii, i když proti červnu klesl o 1,1 procenta na 120 miliard dolarů.
Finanční trhy na dnešní údaje příliš nereagovaly, s ohledem na to, že rekordní deficit byl vyvolán příčinami, které již pominuly, tedy nárůstem cen ropy. Dolar zpočátku vůči euru mírně klesl, evropská měna však brzy své zisky ztratila a sestoupila zpět pod 1,27 USD za euro. Kurz vládních obligací zůstal beze změny.
"Je to materiál na titulní stránky, ta čísla se však celkem dobře snášejí s budoucím růstem ekonomiky. Každý ví, že ceny ropy, které tvoří velkou část obchodu, již sestoupily z maxim," řekl agentuře Reuters analytik Investors Bank & Trust Tim Mazanec.
Za prvních sedm měsíců tohoto roku stoupl deficit meziročně o 14 procent na 453 miliard dolarů. V celoročním přepočtu by schodek činil 776 miliard, což by při pokračujícím vývoji znamenalo již pátý rok rekordního deficitu za sebou.