Pivovar Hols: Nízká úroda ječmene může zdražit pivo

13.09.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Liberec 13. září (ČTK) - Pivovarům v Libereckém kraji dělá starosti letošní špatná úroda ječmene. Ještě nikdy podle nich sladovny neměly takový problém sehnat základní surovinu pro výrobu sladu jako letos. Ředitel vratislavického Pivovaru Hols Petr Hostaš řekl, že propad na domácím trhu bude třeba řešit dovozem. Podle něj to ale může ovlivnit nejen kvalitu, ale i cenu českého piva. Navíc i v sousedním Německu a Polsku jsou na tom se sladovnickým ječmenem podobně.

"Jsou to právě kvalitní domácí suroviny, které dávají českému pivu speciální chuť. Pokud se doveze ječmen horší jakosti, nikdo z něj dobré pivo neuvaří," uvedl Hostaš. Vratislavický pivovar si slad vyrábí sám a dodává ho i jiným menším pivovarům v regionu. Na jeden hektolitr piva spotřebuje asi 20 kilogramů ječmene. Zatímco dříve stačilo telefonicky ječmen objednat z jednoho zdroje, nyní objíždí ředitel zemědělce, smlouvá s nimi a shání ho po menších dávkách. "Rostoucí poptávka také výrazně zvyšuje nákupní cenu," podotkl Hostaš.

Podle ředitele konkurenčního Pivovaru Svijany Františka Horáka nemusí být drahý slad jediným důvodem zdražení. "Málo je i chmelu, navíc zdraží také energie. My budeme od Nového roku platit za elektřinu o 17 procent víc," řekl. Evropská unie navíc požaduje, aby Češi zvýšili spotřební daň u piva, což bude také znamenat zdražení. O kolik se může cena českého piva v příštích měsících zvýšit, si však dnes Horák netroufal odhadnout. "Musíme to nejprve propočítat," vysvětlil.

Čeští zemědělci letos sklidili až o třetinu méně ječmene než v minulém roce. Kvůli extrémně suchému červenci, a naopak deštivému a chladnému srpnu je navíc problematická i kvalita. "Obsah sledovaných látek a dobrou klíčivost potřebnou pro výrobu sladu má jen malá část," řekl Jiří Teplý z Agrární komory pro Liberec a Jablonec nad Nisou. Podobná situace je navíc i v Polsku a Německu. Zvláště Němci jako pivní země se pak snaží ječmen koupit v Česku, což zvyšuje ceny.

Soukromý Pivovar Hols Vratislavice přitom chce v letošním roce zvýšit výstav piva až o 40 procent na 70.000 hektolitrů. Do konce prázdnin již vyrobil tolik piva, kolik za celý loňský rok - zhruba 50.000 hektolitrů. "Na celkovém prodeji se vývoz podílí více než 40 procenty, pivo exportujeme do Itálie, Španělska, Portugalska a nově i do Francie," upřesnil ředitel.

Vratislavický pivovar byl založen v roce 1872. Od začátku 90. let minulého století byl spolu se sodovkárnou a Pivovarem Svijany součástí akciové společnosti Pivovary Vratislavice. Ta se v roce 1996 sloučila s Pražskými pivovary. Noví majitelé ale výrobu ve Vratislavicích o dva roky později zastavili. Pražská společnost Hols, která v roce 2000 výrobu obnovila, tak musí znovu dobývat trh a získávat zákazníky. Letošní výstav pivovaru bude nejvyšší v jeho novodobé historii.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK