Naznačil tak, že pokud se MUS dohodne s obyvateli Horního Jiřetína a Černic na Mostecku na podmínkách odškodnění za zbourané domy a přesídlení rodin a organizací, neměla by platnost limitů pokračování těžby ovlivnit. Po vyřešení střetu zájmů s obcemi chce proto MUS podat na báňský úřad žádost o plán otevření a přípravy lomu ČSA.
"Podle právní analýzy, kterou jsme si nechali zpracovat, je horní zákon nadřazen i zákonu stavebnímu, jímž se zase řídí plány územních celků, tedy i budoucí rozvoj Ústeckého kraje," uvedl Měkota. Usnesení totiž zavazuje pouze státní organizace, například ministerstva, doplnil. Reagoval tak na možnost, že krajští zastupitelé schválí variantu územního plánu se zachováním limitů těžby.
O územních limitech, jež dosud obce chrání, rozhodla vláda před 15 lety. O prolomení limitů a rozšíření dobývacího prostoru se hovoří v souvislosti s energetickou koncepcí státu, kterou kabinet schválil před dvěma lety. Dokument totiž nadále počítá s uhlím jako strategickou surovinou. Politici se ale dosud jednoznačně nevyjádřili, zda limity zachovat, nebo ne.