"Služba funguje na základě cenové mapy nemovitostí, kterou Hypoteční banka během své existence vybudovala a průběžně ji aktualizuje," uvedl Němeček s tím, že obecně nejsou v ČR dostupné relevantní informace o ceně nemovitostí v jednotlivých regionech.
Službu mohou využít lidé, kteří plánují koupit byt ve městech nad 10.000 obyvatel a v rovněž v menších obcích okresů Praha-východ, Praha-Západ a Brno-venkov. Mapa nemovitostí totiž obsahuje údaje z těchto míst.
Mapu a tím pádem ani službu nelze podle Němečka ovšem využít na ocenění rodinných domů kvůli jejich rozdílnému oceňování.
Expresní ocenění nemovitostí je určeno pro koupi již dokončených bytů a banka jej poskytuje zdarma. Standardní ocenění bytu odhadcem kvůli získání hypotečního úvěru stojí kolem tří tisíc korun. Banka poskytne na takto oceněnou nemovitost 85 procent prostředků z celkově odhadnuté ceny, maximálně však pět milionů korun.
S novinkami, jako například rychlé vyřízení a schválení hypotečního úvěru již na první schůzce v bance, přicházejí v poslední době i další hypoteční banky. Důvodem je rostoucí zájem lidí o hypotéky díky nízké úrovni úrokových sazeb, navýšení sazby daně z přidané hodnoty u stavebních prací od roku 2008, deregulace nájemného od ledna 2007 a nástupu silných ročníků ze 70. let.
Pouze občanům banky půjčily během letošního pololetí téměř 46 miliard korun, zatímco loni za pololetí 31,3 miliardy korun. Za celý loňský rok to bylo 73 miliard korun. Odborníci i zástupci hypotečních bank přitom předpokládají, že by lidem mohli letos takto půjčit až 100 miliard korun. V současnosti hypotéku mají jen asi tři procenta Čechů.