MMF zvýšil odhad růstu globální ekonomiky na 5,1 procenta

14.09.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Singapur 14. září (ČTK) - Světová ekonomika v letošním roce zrychlí tempo růstu na 5,1 z loňských 4,9 procenta. Ve své pravidelné pololetní zprávě to dnes předpověděl Mezinárodní měnový fond. Zlepšil tak výhled proti své jarní předpovědi, kdy odhadoval, že světová ekonomika vykáže růst v rozsahu 4,9 procenta. Nynější čtyřletá expanze globální ekonomiky je nejsilnější od začátku 70. let minulého století, zvýšila se však rizika.

Příští rok už ale bude podle fondu méně příznivý a dynamika růstu klesne na 4,9 procenta. I tak je to příznivější odhad než fond prezentoval na jaře, kdy růst na příští rok odhadl na 4,7 procenta. Hlavní ekonom fondu Raghurám Radžan však varoval, že pokud se prognóza na letošní rok nenaplní, existuje šance jedna ku šesti, že růst globální ekonomiky příští rok klesne pod 3,75 procenta. Značným rizikem je podle MMF inflace.

"Hospodářský růst ve světě se v prvním pololetí prudce zvýšil a na tento rok předpovídáme růst o 5,1 procenta," píše se ve zprávě fondu. Světová ekonomika nyní prochází čtvrtým rokem expanze a podle měnového fondu začíná být největším rizikem inflace. Ta je částečně výsledkem růstu cen ropy, z části napjatější situace na finančních trzích.

Měnový fond počítá i s pokračujícím růstem cen ropy. Zatímco v loňském roce činil průměr cen arabské ropy Dubai, americké lehké ropy West Texas Intermediate a severomořského Brentu 53,35 USD za barel, letošní průměr MMF odhaduje na 69,20 USD. Ani letošní rok ale nebude znamenat vrchol a na rok 2007 měnový fond odhaduje průměrnou cenu 75,50 USD za barel.

Fond ale tentokrát upozorňuje také na riziko výraznějšího oslabení růstu v USA a především na stav tamního trhu bydlení. Jestliže realitní trh začne prudce klesat, zvýší se riziko výrazného ochlazení americké ekonomiky a tím i celosvětové expanze, varuje měnový fond.

Radžan řekl, že se ve světě zvýšilo riziko inflace, ale vzhledem k oslabení na trhu realit v USA učinila americká centrální banka správný krok, když zastavila zvyšování základních úrokových sazeb. Pokud se ale rizika inflace budou dál zvyšovat, mohla by se pauza ve zvyšování úroků v USA ukázat jako riskantní, varoval hlavní ekonom fondu.

Růst potáhnout v tomto i příštím roce opět asijské ekonomiky, zatímco ve vyspělých zemích bude růst slabší. V Asii nejrychleji poroste Čína, kde fond odhadl tempo růstu na tento i příští rok na deset procent. Ve vyspělých zemích porostou nejrychleji Spojené státy, Španělsko a Kanada, rychleji ale poroste rovněž eurozóna.

Měnový fond ve zprávě také uvedl, že Evropská centrální banka by zřejmě v současném zvyšování úroků ještě měla pokračovat, aby se vyhnula riziku příliš vysoké inflace v důsledku zrychlení hospodářského růstu. Centrální banka by ale měla být při prosazování měnové politiky opatrná, radí fond ve zprávě. Ze zemí eurozóny se z hlediska růstu výrazně zlepšilo Německo, ale nynější tempo růstu podle fondu zřejmě nebude udržitelné.

Proti jarní zprávě se fond více zaměřuje na mezinárodní obchod. Podle fondu se může začít ve větší míře objevovat protekcionismus jako důsledek krachu jednání o liberalizaci světového obchodu v rámci katarského kola rozhovorů. Bude tedy na politicích, aby rozpoznali blížící se rizika a měli snahu je společně a pružně řešit.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK