Téma týdne: Kolik stojí sportovní aktivity
O tom, že i v hostinci se dá zažít spousta krásných sportovních zážitků není pochyb. A nemusí zdaleka jít jen o zážitky s davového sledování televizního zápasu české hokejové či fotbalové reprezentace. Naopak v hospodě se dá sportovat i aktivně. Podívejme se blíže na sporty, které lze v hostinci vykonávat.
Bowling a kuželky
Bowling je uhlazenější a ve světě mnohem populárnější mladší bratr u nás známějších kuželek. Zatímco kuželky byly v tuzemsku v minulosti výsadou hlavně vesnických sokoloven, noblesnější bowling je oblíbenou kratochvílí i těch nejbohatších byznysmenů či významných politiků. Jak se tedy kuželky a bowling liší?
Bowling se hraje na 10 kuželek postavených do trojúhelníku naproti hráči. Hraje se s většími plnými koulemi se třemi otvory, koule jsou ebonitové nebo reaktivní s excentrickým jádrem a mají přesně stejný průměr, ale různou váhu (8-16 liber). Hráč může hrát svojí koulí, pevná dráha umožňuje koule házet až několik metrů za koncovou čáru rozběhu a je nutné hrát ve speciální bowlingové obuvi.
Kuželky se hrají na 9 kuželek v kosočtverečném postavení. Koule je menší, hladká bez otvorů o hmotnosti 2,85 kg. U kuželek je nutné,aby se koule z rozběhového prostoru již na dráhu valila(před čarou odhozu). Hráč musí hrát výhradně koulemi, které jsou k dispozici na kuželně, dráhy jsou tvrdé, ale křehké ze sadurinu a je možné hrát v různé sportovní obuvi.
Na bowling či kuželky si z domova s sebou nemusíte brát žádnou speciální výzbroj a výstroj. Stačí vaše peněženka. Vše potřebné vám totiž většinou zapůjčí. Lze přijít v normálním oblečení, jen se doporučují volnější kalhoty nebo džíny, aby se hráč při hodu mohl dostatečně sehnout. Boty by měly mít hladkou podrážku - při vypuštění koule se má noha trochu smeknout po dráze - a neměly by „špinit“. Ve většině heren vás ovšem v obyčejných botách na dráhu nevpustí a u vchodu vám zapůjčí speciální bowlingovou obuv. V obchodě stojí taková obuv zhruba tisícovku. Koule je samozřejmě také k zapůjčení, pro fajnšmekry je bez ochranného vaku k mání za zhruba tři tisíce korun. V běžných hernách se za hodinový pronájem jedné dráhy účtuje kolem dvou set až tří set korun, na počtu hráčů přitom nezáleží. Zapůjčení koule, případně speciálních bot, bývá často už započteno v ceně.
Kulečník a šipky
Dalšími sporty, oblíbenými v barech či hospodách jsou kulečník či billiard. Tyto dva sporty mají stejně jako kuželky a bowling spoustu společného, ale oproti nim ovšem mají daleko více rozdílů. Rozdílné jsou stoly, koule a především samotný princip hry. Který vás bude bavit víc si budete muset rozhodnout sami. Za vyzkoušení stojí určitě oba. Podívejme se ale na to, kolik nás budou stát. Cena za jednu hodinu hry se u billiárdu pohybuje od 50 do 150 korun. Kulečník bývá o něco levnější, ale záleží vždy na kvalitě herny a velikosti stolu. V ceně hry je samozřejmě i půjčení tága, řada především těch zkušenějších hráčů však hraje s tágem vlastním. Ceny takového tága se pohybují kolem 500 korun a více, záleží vždy na kvalitě. Ceny kulečníkových stolů se pohybují kolem 10.000 korun.
Posledním sportem na nějž se dnes zaměříme a který je u nás stále oblíbenější jsou šipky. Zatímco před deseti lety byl terč na šipky jen málokde, dnes lze moderní elektronický terč nalézt již ve většině hospod a barů. Cena za hru se liší od typu terče a zvolené hry a pohybuje nejčastěji 5 korun za hráče. Terč je možné si koupit i domů, existují různé druhy terčů – klasických i elektronických. Ceny běžných klasických terčů se pohybují do 200 korun, elektronické jsou pak o něco dražší a lze je pořídit v cenách od 1.000 do 6.000 korun, podle počtu funkcí a variant her. Ceny šipek se pak pohybují od 100 do 600 korun za sadu tří šipek.
Další finanční tipy a triky najdete na http://www.finance.cz/aktuality/.