Dohnal: Dochází ke zkreslování výsledků hospodaření státu

15.09.2006 | , Nejvyšší kontrolní úřad
Tiskové zprávy


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jedna z nedávných kontrolních akcí Nejvyššího kontrolního úřadu se týkala majetkových účastí, které patří mezi základní složky finančního majetku státu. Lze je definovat jako podíly státu na majetku různých obchodních společností dosud nezprivatizovaných nebo společností, které již zprivatizovány byly.

Kontrolní akce byla zaměřena na způsoby zacházení s těmito majetkovými účastmi, včetně účetnictví a vykazování majetku, k němuž má náš stát vztah. Zjistili jsme řadu nedostatků, které jsou spíše systémového charakteru. Jeden z nejdůležitějších spočívá v nejednotném způsobu účtování o těchto majetkových podílech. A pokud je již nějaký způsob nastaven, není zase dodržován příslušnými ministerstvy. Co to obecně znamená pro nás, obyvatele České republiky?

Praktické důsledky jsou dva. V momentě, kdy jsme zjistili nedostatky v účtování, museli jsme zároveň konstatovat, že čísla předkládaná Poslanecké sněmovně a v podstatě všem občanům státu ve formě státního závěrečného účtu, neodpovídala skutečnému stavu ani datům uvedeným v účetní evidenci kontrolovaných organizačních složek státu. NKÚ musel konstatovat, že majetkové účasti státu ke konci roku 2004, které byly vykazovány ve státním závěrečném účtu ve výši téměř třicet čtyři miliardy korun, se od účetních údajů lišily částkou více než šest miliard. A to už není nepodstatné číslo. Jinými slovy, dochází ke zkreslování výsledků hospodaření státu.

Pro nás, občany této země, je však jedna věc ještě podstatnější. Schází jakákoli systémová strategická úvaha, jakým způsobem s těmito majetkovými účastmi nakládat. Žádný zákon tuto specielní povinnost jednotlivým ústředním orgánům státní správy, které v podstatě zastupují akcionáře, neukládá. Je tedy dobré, aby stát vlastnil majetkové podíly v soukromých společnostech nebo je lepší se jich postupně zbavit? Jaká vize a strategie je v rozvoji těchto společností a na kolik je v souladu se strategiemi státu - akcionáře? Jakým způsobem konkrétní fyzické osoby, které zastupují stát v řídicích orgánech obchodních společností, vystupují? Hlídají spíše zájmy akcionáře, tedy státu, nebo obchodní společnosti, v jejímž orgánu zasedají?

V souvislosti s majetkovými účastmi státu se nabízí řada dalších otázek a já se domnívám, že úkolem vlády i Parlamentu České republiky je pokusit se na některé otázky nalézt odpověď, uvedl František Dohnal, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu.

Autor článku

Tisková zpráva  

Články ze sekce: Tiskové zprávy