Nejvíce by zemědělci z pěti vybraných živočišných komodit měli tradičně utržit za mléko, a to 19,3 miliardy korun. To je ale o 1,2 miliardy méně než loni. V červenci podle ministerstva zemědělství klesla cena u mléka na 7,6 Kč za litr, přičemž podle odborníků náklady na litr vyrobeného mléka loni přesahovaly osm korun a produkce znovu přestává být rentabilní.
Rozhodující roli musejí podle předsedy svazu Miroslava Jirovského sehrát mlékařská odbytová družstva a jednáním s perspektivními domácími mlékárnami udržet cenu producentů mléka na odpovídající úrovni. "Pokud se to nepodaří, přijde na řadu nepopulární krok v podobě dalšího odlivu mléka za hranice našeho státu," upozornil předseda.
Tržby za jatečná prasata svaz odhaduje na 13,696 miliardy korun. Je to o 128 milionů méně než loni a vůbec nejméně za posledních devět let. Tržby ovlivnil dovoz, který se téměř ztrojnásobil.
Za obiloviny by čeští zemědělci měli letos podle svazu utržit 13,5 miliardy korun, asi o 340 milionů více než loni. Sklidili je z více než 1,4 milionu hektarů, s průměrným výnosem asi 4,14 tun z hektaru. Ploch bylo o asi 4,5 procenta méně. Výnos byl loni vyšší - 4,61 tun z hektaru. Problémem letošních žní je nejen nižší sklizeň, ale zejména zhoršená kvalita zrna. Značná část obilovin neodpovídá kvalitativním parametrům na potravinářské, sladovnické a krmné účely a na intervenční nákup. Nižší sklizeň bude ale zčásti kompenzována nárůstem ceny, konstatoval Jirovský. Na kvalitním obilí sklizeném před dešti budou profitovat podniky z nížin. Postiženy budou farmáři hospodařící ve vyšších nadmořských výškách. Zaoráno bylo zatím jen 15.000 hektarů porostů.
"Pokud si zpracovatelé včas nezabezpečí kvalitní partie obilí, koupí ho polští obchodníci," upozorňuje představenstvo svazu. Za tunu potravinářské pšenice podle něj nabízejí 3.700 korun.
Za rok 2006 by měly zemědělské podniky obdržet téměř 27 miliard korun na dotacích, to znamená asi o dvě miliardy více než loni. Ovšem za předpokladu, že nová vláda splní sliby předchozího kabinetu.