Návody jsou součástí kampaně v desítce nových členských a ve dvou kandidátských zemích EU, kterou připravila Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci. Projekt má podniky i zaměstnance ve 12 státech naučit používat evropská pravidla a normy v praxi. Svou legislativu o bezpečnosti práce sladilo Česko s právem EU již před svým vstupem do společenství.
"Největší dluh jsme zatím měli právě v informačních materiálech a manuálech pro podnikatele. Mnozí by bezpečnostní pravidla rádi naplňovali, ale nevědí přesně jak," řekla Kubíčková. Kampaň chce zaměstnavatele podle ní přesvědčit hlavně o tom, že výdaje na opatření ke zlepšení bezpečnosti práce a zdraví zaměstnanců se jim vyplatí víc než výpadek pracovníka při nemoci či pracovním úrazu.
Podle poradce evropského partnerského projektu o posílení inspekce práce Ivana Majera je největší překážka právě v chování a myšlení lidí. Zatímco v některých státech jsou lidé zvyklí předpisy dodržovat a respektovat, v Česku je spíš zvykem je obcházet, míní Majer. Dodal, že například v severských státech či Německu je úrazovost při práci zhruba o třetinu nižší než v ČR.
Brožury s návodem je možné získat například v Euro Info Centru ve Vinohradské ulici 46. Bližší informace jsou na adrese www.euroinfocentrum.cz. Údaje k bezpečnosti práce naleznou zájemci i na adrese http://osha.mpsv.cz. Lidé se mohou obrátit také na Českomoravskou konfederaci odborových svazů. Součástí kampaně jsou vzdělávací semináře. Po pražském, kterého se dnes zúčastnilo na 200 lidí, se další uskuteční 17. října v Brně. Věnovat se bude bezpečnosti ve stavebnictví. Ostravská akce se 7. listopadu zaměří na situaci v menších a středních podnicích.