Kurz jenu k dolaru se vzápětí posunul na 117,55 JPY, zatímco odpoledne se pohyboval kolem 117,05 JPY. Část dealerů upozorňuje, že za prudkým pohybem kurzu částečně stojí také technické faktory, takzvané krytí krátkých pozic v souvislosti s rušením sázek na pokles dolaru k jenu.
"Jsou to preventivní kroky vlády, nebo za tím stojí rebelové? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá, thajský bát je ale teď pod značným tlakem a s ním klesá i japonský jen," přiblížil nejistotu na trhu analytik společnosti Standard Chartered Mike Moran.
Kurz jenu se odpoledne zvyšoval proti většině hlavních světových měn, převážně ale proti euru i dolaru. Důvodem byly ještě dozvuky víkendové schůzky ministrů financí G7 v Singapuru. Ti naznačili, že kurz jenu by měl zpevnit hlavně k euru, což si obchodníci na devizových trzích zatím ještě dostatečně neuvědomili.
Proti thajskému bátu dolar zpevnil na 37,42 THB a připsal si zisk asi půl procenta. "Trh se teď snaží vytřídit, co přesně se děje," řekl Moran. Pokud se potvrdí, že Thajsko má co dělat s politickým pučem, lze čekat dopady na kurzy měn dalších zemí ze skupiny mladých asijských ekonomik, myslí si jiní analytici.
K sídlu thajské vlády dnes zamířily tanky a krátce nato thajský premiér Tchaksin Šinavatra vyhlásil výjimečný stav. Podle agenturních zpráv šlo o pokus o převrat, kvůli němuž začaly klesat i kurzy dalších asijských měn. Šinavatra byl na vrcholné schůzce OSN v New Yorku a výjimečný stav vyhlásil přes thajskou televizi.