Fed srpnovým a dnešním ponecháním úroků beze změny odpovídá na signály zmírňování inflačních tlaků a oslabování růstu největší ekonomiky světa a čeká na to, jakou podobu nabere nejbližší ekonomický vývoj. Poprvé nechal Fed sazby beze změny 8. srpna, po dvouleté šňůře 17 zvýšení za sebou. Cílem série přitvrzování měnové politiky bylo zabránit růstu inflace v situaci, kdy ekonomika výrazně roste.
Nyní se Fed začal přiklánět k tomu, že k utlumení inflace by již mělo stačit zpomalování hospodářského tempa, a poslední údaje to vesměs potvrzují. V úterý vyšla zpráva o prudkém propadu zahájené obytné výstavby a údaje o překvapivém poklesu jádra výrobních cen bez potravin a energie. Tyto signály podle ekonomů hovoří pro to, aby se sazby někdy během příštího roku začaly snižovat. Navíc za poslední dva měsíce klesly ceny ropy o více než 20 procent, což výrazně zlevňuje energetické náklady.
Fed nicméně konstatoval, že určitá inflační rizika přetrvávají, a nechal si dveře otevřené pro další možné zvýšení úroků. To bude záviset na "vývoji a výhledu inflace i ekonomického růstu, jak se budou jevit v nadcházejících informacích," uvedl Fed v doprovodném sdělení. Varování před inflačními riziky dočasně posílilo kurz dolaru, americká měna však brzy klesla zpět.
Podle Fedu pokračuje zpomalování ekonomického růstu, zejména pod vlivem útlumu amerického trhu bydlení. Inflační ukazatele sice zůstávají zvýšené, mezitím však nastal prudký pokles cen ropy, který by měl inflační tlaky oslabit, uvedl Fed.
Mnozí ekonomové již s růstem úroků příliš nepočítají. "Cyklus přitvrzování měnové politiky skončil. Fed má úkol splněn," řekl agentuře Reuters hlavní ekonom firmy Moody's Economy.com Mark Zandi. Totéž si myslí i analytik Craig Russell z firmy Odl Securities, jiní však upozorňují, že zaručeno to zdaleka ještě není.
Protiinflační "jestřábi" ve Fedu by mohli podle ekonomů například poukazovat na vysokou jádrovou inflaci cen spotřebních výdajů. Ta byla v červenci meziročně vyšší o 2,4 procenta, což bylo nad dvouprocentní úrovní, kterou činitelé Fedu považují neoficiálně ze bezpečnou. Fed je však přesvědčen, že tento ukazatel se bude v dalších měsících snižovat.
Dnešní rozhodnutí schválil Federální výbor pro otevřený trh (FOMC) poměrem hlasů 10:1. Stejně jako v srpnu hlasoval pro další čtvrtprocentní zvýšení úroků jen prezident richmondské Federální rezervní banky Jeffrey Lacker.