"Do dvou měsíců podepíšeme smlouvy s prvními nájemci do první haly s výrobní plochou 4000 metrů čtverečních," dodal. Podle něj jsou mezi třemi firmami se zahraničním kapitálem dvě z oblasti strojírenství a jedna, která chce kompletovat elektronické díly. Nájem je stanoven znaleckým posudkem na 1500 Kč/m2/rok. Podle Zdeňka Jany z CzechInvestu, který pro holding haly nabízí, preferují nyní investoři nájemní objekty, které mohou v případě přesunu do jiných, zakázkově nebo nákladově zajímavějších lokalit, opustit.
Geosan Group dnes předal investorovi 50 hektarů vyčištěných pozemků, na polovině se staví. Celkově tam má do pěti let najít práci až 5000 lidí. Rychlost výstavby dalších hal bude záviset na poptávce investorů.
Na regeneraci areálu, kterou zahájili stavbaři v září 2004, se podílel stát v letech 2004 až 2006 celkovou sumou 1,05 miliardy korun. Škoda Holding, která výstavbu financuje, vložila do projektu 680 milionů Kč. Po kolaudaci využije dotace ze strukturálních fondů EU. "Celkově je schváleno 600 milionů korun," uvedl Jana. Evropská dotace tvoří 46 procent nákladů na haly. Podle Jany není vyloučené, že projekt požádá příští rok o peníze z dalších fondů EU. Revitalizace je už ale dneškem ukončena, dodal.
"Cílem projektu bylo oživit tradiční průmyslové území města a přebudovat ho na moderní průmyslovou zónu," řekl řekl šéf Škody Holding Jiří Zapletal. Ten přepokládá spolupráci Škody se externími firmami. Blízkost známého výrobního areálu zájemce velmi láká, dodal.
Volný pozemek zahrnuje lokalitu mezi pátou škodováckou bránou od hotelu Škoda až k bývalé kolonii Karlov, Karlov a dvacetihektarovou Borskou terasu. Pro tu hledá holding i CzechInvest jednoho strategického investora. Vyčištěný pozemek by mu prodal nebo pronajal, ale nijak na to nepospíchá.
Při demolicích asi 50 objektů bylo přemístěno jeden milion metrů krychlových suti a zeminy. Stavbaři přeložili 12 kilometrů plynovodů a teplovodů, téměř čtyři kilometry vodovodů a 25 kilometrů elektrických sítí. Vznikly nové komunikace o délce pět kilometrů.
Úprava 158hektarového hlavního škodováckého areálu si do deseti let vyžádá tři až šest miliard korun, polovina by měla přijít z evropských fondů. Škoda Holding nyní staví poblíž regenerovaného území za miliardu korun tři haly na výrobu tramvají, lokomotiv a vozů metra.
Plzeň je stále velmi atraktivní a po zaplnění 120 hektarů zóny Borská pole nemá další volné pozemky pro investory. Na Borských polích pracuje 9000 lidí, z toho více než třetina cizinců - Slováků, Ukrajinců i Poláků.
Za nimi směrem na Domažlice vznikají další haly na soukromém třicetihektarovém pozemku. Staví je humpolecký CTP Invest, který tam chce do dvou let vybudovat park s nájemními halami na lehkou výrobou. Práci tam má najít až 2000 lidí, podle Duchka hlavně v odvětví služeb a výzkumu.
Vedení města Plzně minulý týden rozhodlo, že už nebude lákat výrobní a montážní investory. Cenou pozemků, budováním infrastruktury a rychlejším schvalovací režimem bude podporovat pouze firmy s vlastním výzkumem a vývojem, které změní kvalitu pracovní síly. Pro ně má desetihektarový volný prostor mezi Carrefourem a Západočeskou univerzitou. Nedaleko Borských polí dnes začala stavba vědeckotechnického parku za čtvrt miliardy korun.