Prezident odletí na pracovní návštěvu Omsku, čínské provincie Šen-si, Mongolska, Vietnamu a Singapuru v sobotu, do Česka se vrátí 5. října.
"Předpokládáme, že během návštěvy pana prezidenta bude v Omsku podepsán kontrakt na dodávku technologie pro tamní závod na výrobu obalového skla. Hodnota tohoto projektu je až 45 milionů eur, přičemž společnost Sklostroj Turnov by měla technologii dodat v roce 2008," uvedl Tlapa. České firmy mají také podepsat smlouvu na dodávku strojního vybavení pro omskou třídírnu komunálního odpadu (12 milionů eur) a městské krematorium (2,6 milionu eur).
"Bude také předána projektová studie na modernizaci veřejného osvětlení v Omsku. Jednat se bude rovněž o dodávkách obráběcích strojů pro strojírenský podnik v omské oblasti. Předpokládaná hodnota tohoto kontraktu je 2,2 milionu eur," podotkl Tlapa. V Omsku se podle něj představí například i čeští výrobci zařízení na produkci bioetanolu a firmy z oblasti tepelně-izolačních materiálů. "Jednat se v Omsku bude i o společné výrobě a montáži autobusů Karosa," upozornil Tlapa.
Obchodní výměna mezi Českem a Ruskou federací stále roste a jen v loňském roce se zvýšila o 62 procent na 5,9 miliardy dolarů. Český vývoz vzrostl o 55 procent na 1,4 miliardy dolarů a dovoz ruského zboží o 64 procent na 4,5 miliardy dolarů. Tlapa připomněl, že vláda loni schválila novou strategii prosazování obchodně-ekonomických zájmů v Rusku. Slibuje si od ní další snížení schodku obchodní bilance s touto zemí, kterou podle Tlapy zatěžují rostoucí ceny ropy a zemního plynu.
Také Mongolsko je podle Tlapy pro Českou republiku zajímavým obchodním partnerem. "V minulosti jsme tam dodávali zařízení elektráren, ústřední nemocnice či závodu na výrobu galanterie. Nyní se chceme zapojit do projektů rozvoje Mongolska, kterému poskytujeme zahraniční rozvojovou pomoc," uvedl Tlapa. Česko od roku 1996 v Mongolsku realizovalo pět rozvojových projektů v hodnotě 123 milionů korun, který se týkaly například modernizace elektrárny v Ulánbátaru a modernizace nemoc.
České firmy se podle Tlapy mohou podílet také na stavbě čistírny odpadních vod v tamním kožedělném závodě nebo na dodávkách vodohospodářských technologií pro regiony Mongolska, které trpí nedostatkem vody. "Klíčovými oblastmi pro další obchodní spolupráci jsou energetika, stavebnictví, důlní průmysl, petrochemie a dopravní infrastruktura," řekl Tlapa. Tuzemské podniky se podle něj v Mongolsku uchází například o významnou zakázku při stavbě dopravní spojnice mezi Ruskem a Čínou či stavbě železničních koridorů.
České firmy loni do Mongolska vyvezly zboží v hodnotě 6,6 milionu dolarů, naopak dovoz z Mongolska činil 0,7 milionu dolarů. "Objem našeho obchodu s Mongolskem roste od roku 2002," podotkl Tlapa.
Prezident Klaus po nedělní návštěvě Omsku odletí příští týden v pondělí do Mongolska, a poté navštíví čínskou provincii Šen-si, Vietnam a Singapur. Na zahraniční cestě prezidenta doprovodí zástupci ministerstva průmyslu a obchodu, Svazu průmyslu a dopravy, České exportní banky a více než tří desítek českých firem a bank.