Sklárny v Libereckém kraji se stále více zaměřují na turisty

24.09.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Liberec 24. září (ČTK) - Malé sklářské podniky v Libereckém kraji se stále více zaměřují na turisty. Po harrachovské sklárně Novosad a syn, která turistům předvádí tradiční výrobu skla už sedm let, chce zájmu o sklářství využít i Ajeto ve Cvikově na Českolipsku. Firma ale neplánuje otevřít turistům běžnou sklářskou výrobu, připravit pro ně chce takzvaný sklářský klub. ČTK to řekl mluvčí společnosti David Sobotka.

Na malou sklářskou huť s brusírnou a restaurací chce Ajeto přeměnit nevyužívanou stodolu ve svém areálu v osadě Lindava. První práce by měly začít ještě na podzim, nová expozice by měla být hotova tak, aby ji mohli první turisté navštívit už v příští letní sezoně. "Nemůžeme turisty ve větší míře pouštět do sklárny, nemáme tak velké prostory jako v Harrachově, proto jsme zvolili jiný model," vysvětlil Sobotka. Návštěvníci ale dostanou podle něho možnost sami si zkusit foukat nebo brousit sklo.

Takovou možnost v Harrachově turisté nemají. "Za běžné výroby to ani není možné," řekl ČTK majitel sklárny František Novosad. Turisté v Harrachově procházejí celou výrobou, v příštím roce by se měla prohlídková trasa ještě rozšířit. "Budujeme nové schodiště, které návštěvníky zavede k vodní turbíně," vysvětlil Novosad. Ve strojovně vybudované v roce 1895 byla podle něho zřejmě původně Kaplanova turbína, kterou v roce 1937 nahradila účinnější Francisova. Původně turbína poháněla stroje brusírny, dnes vyrábí elektrický proud, který sklárna dodává do sítě.

Harrachovská sklárna má za sebou téměř 300 let dlouhou historii, založena byla před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Zachoval se tam tradiční způsob výroby a unikátní 100 let stará historická brusírna skla. Před čtyřmi lety byl přímo v areálu přistavěn minipivovar s restaurací, která nabízí výhled přímo do sklárny. Zájem o prohlídky podle Novosada každý rok roste. Za prázdniny si ji prohlédlo kolem 15.000 lidí. "Ani v září zájem neopadá, denně tudy projde kolem 200 až 300 lidí, což v minulosti nepamatujeme," dodal Novosad.

Na severu Čech má výroba skla staletou tradici. Nejstarší fungující sklárnou v České republice a zřejmě celé Evropě je sklárna v Horní Chřibské na Děčínsku. První zmínky o ní pocházejí z roku 1414. I ta chce svůj areál otevřít turistům. "Připravujeme prohlídkovou trasu, předpokládáme, že bychom sklárnu mohli turistům otevřít někdy v listopadu," řekl ČTK Josef Izrael ze společnosti Rubín-Glass, která sklárnu vlastní.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK