Poklesu ceny pomáhá také statistika o stavu zásob, podle které je ropy v amerických skladech více než před rokem. Odeznívají rovněž obavy z narušení plynulosti zásobování v důsledku krize na Blízkém východě, kterou způsobila eskalace napětí mezi Západem a Íránem.
Společnost BP v pátek obdržela souhlas amerického ministerstva dopravy, aby zhruba do týdne obnovila těžbu v poli Prudhoe Bay. V něm se těží zhruba 400.000 barelů ropy denně, začátkem srpna ale BP odstavila většinu těžby kvůli nutnosti vyměnit zkorodované potrubí. V oblasti se v současné době těží asi 250.000 barelů denně.
BP nejdříve avizovala, že návrat k normálu se dá v Prudhoe Bay očekávat až koncem roku, později však uvedla, že výměnu potrubí dokončí na přelomu října a listopadu. Páteční zpráva tedy znamená, že BP těžbu plně obnoví asi s měsíčním předstihem.
"Investiční fondy a investoři trh opouštějí, protože se snížilo geopolitické napětí. Uvědomili si také, že jsou vysoké zásoby ropy, zatímco poptávka je v období na konci léta nižší," řekl analytik trhu energií ve společnosti Purvin & Gertz Victor Shum.
Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate se dopoledne snížila až na 59,79 USD za barel, později se ale pokles zastavil a cena se vrátila nad 60 dolarů. Na maximu se cena americké ropy ocitla v polovině července, kdy se přechodně dostala až na 78,40 USD. Od té doby klesla asi o 23 procent, a to díky kombinací několika faktorů. Značný vliv ale hrají dostatečně vysoké zásoby a nižší výskyt hurikánů v Karibiku.