Vláda rovněž rozhodla zastavit výstavbu nových administrativních budov a chce omezit běžné výdaje úřadů. "Zároveň jsme rozhodli zmrazit čerpání z rezervních fondů jednotlivých resortů, aby prostředky byly k dispozici příští rok," uvedl Tlustý.
Výdaje rozpočtu jsou na příští rok naplánovány ve výši 1,058 bilionu korun a příjmy 966,7 miliardy korun. "Schodek ve výši 91,3 miliardy korun považuji za realistický," řekl premiér Mirek Topolánek.
Rozpočet počítá pro příští rok s růstem platů státních zaměstnanců o pět procent. "Státní rozpočet s těmito náklady počítá v rámci běžných výdajů jednotlivých kapitol," uvedl Topolánek.
Deficit veřejných financí by podle Tlustého měl činit v poměru k hrubému domácímu produktu čtyři procenta HDP. Konečné slovo při schvalování státního rozpočtu bude mít Poslanecká sněmovna.
Část státního podílu v ČEZ chce vláda prodat na kapitálových trzích. Maximální výnos by měl činit 31 miliard korun, což podle nynější ceny akcií na burze odpovídá přibližně sedmiprocentnímu podílu. Stát přitom v ČEZ vlastní téměř 68 procent. Výnos z prodeje by podle Topolánka měl být využit výhradně na investiční akce související s budováním infrastruktury a na odstranění ekologických zátěží. Opoziční ČSSD s prodejem akcií ČEZ nesouhlasí a navrhuje prodej společnosti Letiště Praha.