"Chtěli bychom alespoň zabránit růstu šíření hazardních her v České republice," řekl Novotný. Hazardní hry jsou například osvobozeny od daně z příjmu s tím, že odvádějí správní poplatek. Místo předepsaných deseti procent ale firmy v praxi odvádějí jedno až tři procenta. Tímto omezením, které je podle Novotného záměrné, přichází státní pokladna asi o miliardu korun ročně. Vyjádření ministerstva financí se zjišťuje.
Další miliarda údajně uniká státu kvůli nezdaněnému manipulačnímu poplatku u kurzových sázek, kde se provozovatelé dohodli na jednotné desetiprocentní sazbě. Senátorům se nelíbí ani odvody na veřejně prospěšné účely, neboť firmy je využívají k cílenému ovlivňování veřejného mínění a "uplácení" samospráv obcí. Hazardní průmysl si také prosadil vrácení daně z přidané hodnoty, což představuje ročně stovky milionů korun.
Za řadou nešvarů Novotný spatřoval největší domácí loterijní společnost Sazka, která podle něho není veřejně prospěšná, ale má veřejnou podporu a její šéf je neodvolatelný. "Beranidlo hazardního průmyslu Sazka si tu dělá v podstatě co chce," uvedl. Vyjádření Sazky zatím není k dispozici.
Sazka například podle Novotného v roce 2003 pomocí výjimky prosadila zavádění centrálně řízených videoterminálů, které vypadají jako výherní automaty, ale jsou prý mnohem nebezpečnější a obce se proti jejich šíření nemohou postavit. Kvůli zmíněným terminálům již v květnu padlo i trestní oznámení na minulého ministra financí Bohuslava Sobotku (ČSSD).