Švýcarsko, které je letos v čele, bylo před rokem až čtvrté. Z prvního místa spadly Spojené státy, jejichž ekonomika je letos z hlediska konkurenční schopnosti až šestá. WEF se dotazovalo více než 11.000 ředitelů a vedoucích pracovníků ve firmách a organizacích ve 125 zemích světa.
Zpráva Global Competitiveness Report 2006-2007 se opírá o statistické údaje, bere však v úvahu i výsledky šetření, kde se WEF každý rok spolu s partnerskými instituty ptá na názory ředitelů firem ve většině zemí světa. Posuzuje se také úroveň nezávislosti soudů, zákony na ochranu vlastnických práv, vliv politických stran či problém korupce.
Autoři zprávy zdůrazňují, že nový žebříček odráží mimo jiné i růst globální nerovnováhy, kolaps jednání o liberalizaci světového obchodu v rámci katarského kola a růst vlivu protekcionismu. Tyto faktory podle WEF přispívají k tomu, že vyhlídky růstu globální ekonomiky jsou méně čitelné a předurčují, proč jsou některé země ve snaze zvýšit životní úroveň obyvatel úspěšnější než jiné.
Světová ekonomika je nyní podle WEF na důležité křižovatce a po čtyřech letech silného růstu lze očekávat její ochlazení. Tahounem růstu budou sice nadále Spojené státy, i tam ale dynamika růstu poleví. Naopak v zemích jako je Indie a Čína bude silný růst pokračovat i v nadcházejícím období, ukázal průzkum konkurenceschopnosti.