Rozpočet na příští rok počítá s deficitem 91,3 miliardy korun. Deficit je nižší než původní návrh ministra financí Vlastimila Tlustého (ODS) ve výši 119 miliard korun, ale vyšší než návrh předchozího kabinetu Jiřího Paroubka (ČSSD), který počítal se schodkem 88 miliard. V příjmech rozpočtu vláda oproti předchozím variantám počítá s výnosem 31 miliard korun z prodeje části akcií ČEZ. Výdaje rozpočtu jsou na příští rok naplánovány ve výši 1,058 bilionu korun a příjmy 966,7 miliardy korun.
Klíčový pro přijetí rozpočtu bude postoj sociálních demokratů. Pokud se totiž ČSSD rozhodne rozpočet podpořit, ODS již nebude potřebovat menší strany. Předseda ČSSD Jiří Paroubek dnes uvedl, že jeho strana je připravena o rozpočtu s ODS vyjednávat. Zopakoval, že nesouhlasí s prodejem části akcií společnosti ČEZ, jak to Topolánkův kabinet plánuje. Lze se o tom prý sice bavit, podle Paroubka je ale nesouhlas se zamýšleným prodejem akcií energetické společnosti "velmi zásadní". Hodlá tuto věc projednat v rámci ČSSD. Paroubek na druhou stranu ocenil, že vláda ODS neškrtá v sociálních výdajích.
Úřadující předseda KDU-ČSL Jan Kasal ČTK řekl, že zatím se zdá, že to, co vláda na rozpočtu odpracovala, se blíží možnostem, které byly dané. "Je otázkou, zda jiná vláda by to napsala jinak," prohlásil s tím, že lidovci v tuto chvíli neshledávají důvody, proč takový rozpočet "shodit ze stolu již v prvém čtení".
Strana zelených s podporou rozpočtu zatím váhá. "Čekáme na přesná čísla, protože se chceme podívat pod kůži tomu rozpočtu mnohem podrobněji," řekl dnes ČTK šéf poslanců Strany zelených Ondřej Liška. Zelené podle něj například zajímá, kolik peněz půjde na dopravní infrastrukturu a jak budou rozděleny do jednotlivých položek této kapitoly. Celkově mu prý v současném návrhu rozpočtu chybí jasnější rozvojový záměr.
"Celá debata o tom, zda prodáme Letiště Praha nebo kus ČEZ je ukázkou dost nezodpovědného přístupu, protože se zase porcuje medvěd, aniž by bylo jasné, k čemu takové prostředky mají sloužit a jakým způsobem zajistit udržitelnost toho rozpočtu," řekl poslanec.
Stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) již v pondělí řekl, že vláda navrženým rozpočtem splnila jednu z podmínek sociální demokracie, že deficit nepřesáhne 100 miliard korun. "Nyní nás bude ještě zajímat dopad rozpočtu na deficit veřejných financí. Rovněž budeme požadovat, aby ODS upustila od populistických návrhů na snížení spotřebních daní u benzinu a cigaret," uvedl.
Poslanci již v polovině září schválili harmonogram projednávání rozpočtu. První čtení by se mělo uskutečnit v posledním říjnovém týdnu. Schvalovat pak poslanci rozpočet plánují v týdnu od 11. prosince. Vláda musí podle zákona předložit sněmovně rozpočet do konce září. Očekává se, že se tak stane v pátek.