E.ON uvedl, že nabízí za akcii Endesy vyplatit akcionářům 35 eur namísto svého dosavadního návrhu 25,40 eura. To je šest procent nad úterní závěrečnou cenou akcií Endesy na 32,5 eura.
E.ON přišel s novou nabídkou den poté co Acciona oznámila koupi deseti procent akcií Endesy po 32 eurech. Acciona v úterý sdělila, že může koupit až téměř 25 procent Endesy a stát se jejím největším akcionářem.
E.ON potvrdil, že jeho nabídka bude platit, pouze když se mu podaří získat více než 50 procent Endesy. Převzetím Endesy by se E.ON stal největší světovou plynárenskou a elektrárenskou společností a expandoval by v jižní Evropě a Latinské Americe.
E.ON musí o Endesu bojovat i se španělskou firmou Gas Natural, která předložila návrh na převzetí Endesy již před rokem. Nabídka Gas Natural byla protežována vládou, avšak Evropská komise v úterý prohlásila podmínky, které španělský regulační úřad uvalil na nabídku E.ON, za nelegální, protože si tím uzurpoval pravomoc Bruselu a porušil princip volného pohybu kapitálu. Madrid uvedl, že se tomuto rozhodnutí podřídí a tyto podmínky změní. E.ON měl po koupi Endesy například prodat ve Španělsku třetinu jejích aktivit ve výrobě elektřiny.
O pozice ve španělské energetice usilují i další noví hráči. V úterý španělská stavební společnost ACS nabídla 3,3 miliardy eur za deset procent akcií společnosti Iberdrola, hlavního konkurenta Endesy.
Španělská energetika se poté, co E.ON odrazil domácí politické tlaky, stává živnou půdou pro budoucí akvizice ze zahraničí. Domácí firmy si mezitím v tomto sektoru zajišťují pozice, aby na budoucích transakcích vydělaly a aby těžily z očekávaného růstu cen elektřiny.