ČMKOS: Odložení účinnosti zákoníku práce narušuje sociální smír

27.09.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. září (ČTK) - Odložení účinnosti zákoníku práce, které dnes projednávala vláda Mirka Topolánka, je krok k narušení sociálního smíru. Novinářům to řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Odložení normy by podle něj výrazně ohrozilo postavení zaměstnanců v Česku. Odložení účinnosti zákoníku práce potvrdil po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

"Vše se děje tajně, mlží se, se sociálními partnery se o tom nejedná," uvedl Štěch. Odbory se podle něj obrátí na politické strany s požadavkem, aby odložení zákoníku práce ani změny v něm nepřipustily. Štěch vidí v chování vlády tlak podnikatelské lobby.

Odložení platnosti zákoníku práce o rok nebo o dva roky požadoval Svaz průmyslu a dopravy. Ministr průmyslu a obchodu Martin Říman před týdnem řekl, že oddálení platnosti zákonů nemá většinovou podporu v Poslanecké sněmovně.

Štěch se neobává, že by odložení normy sněmovna schválila. Upozornil ale na projednávání norem upravujících zaměstnanecká práva, které schvaluje vláda. Svaz průmyslu a dopravy prý navrhl zrušit všechny náhrady, které zaměstnavatel zaměstnancům ze zákona musí hradit. Jde například o zrušení placeného volna při návštěvě lékaře, svatbě či úmrtí blízké osoby. "Je to hyenismus a budeme proti tomu protestovat všemi prostředky," podotkl Štěch.

Zákoník prosadila těsně před volbami ČSSD a komunisté. ODS je od začátku odpůrcem sociálnědemokratické verze zákoníku. Soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a v důsledku tak poškodí lidi, kteří práci marně shánějí. Naopak zastánci tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK