"Londýn si v současném trendu globalizace upevnil svou pozici člena elitní skupiny globálních měst spolu s New Yorkem a Tokiem a v blízké budoucnosti pravděpodobně s Šanghají. Londýn je ve srovnání s ostatními evropskými městy v jiné lize," komentoval to šéf londýnské kanceláře Cushman & Wakefield James Young. Hodnocení Londýna se letos zvýšilo na 0,91 bodu z loňských 0,87 bodu, zatímco druhá Paříž dostala jen 0,60 bodu. Londýn byl na prvním místě u sedmi z 12 hodnocených kritérií.
Průzkum ECM je založen na anketách mezi manažery 507 předních evropských firem. Sleduje faktory považované firmami za důležité při rozhodování o umístění pobočky. Za nejdůležitější se považují kritéria kvality komunikace, výše nákladů a dále kvality života.
Varšava postoupila o dvě příčky na 18. místo a z celého souboru sledovaných měst se může těšit na největší příliv zahraničních firem. Záměr založit zde pobočku vyjádřilo 50 z 507 firem. Varšava také skončila jako první v posuzování poměru hodnoty a ceny při pronájmu kancelářského prostoru i z hlediska nákladů na personál. Maďarská Budapešť si v přehledu mírně pohoršila a skončila 22., o jedno místo před Vídní.
Z průzkumu ECM plyne, že v příštích dvou letech hodlá více než pětina dotázaných firem umístit aktivity do jiné země; přitom nejoblíbenějšími oblastmi jsou nové členské země Evropské unie spolu s Čínou a Indií. Největší vliv na podnikání v příštích deseti letech bude mít podle průzkumu vzestup čínských trhů.