Čeští podnikatelé, kteří doprovázejí prezidenta Václava Klause na jeho cestě po Asii, jednají nyní ve Vietnamu i o dalších zakázkách. Týkají se energetických projektů, výstavby další cementárny a rekonstrukce nemocnice. Celková hodnota rozjednaných kontraktů činí asi 36 miliard korun.
V roce 2005 se objem vzájemného obchodu ve srovnání s předchozím rokem zvýšil o 13 procent na 111 milionů USD (2,5 miliardy Kč). Zatímco v posledních pěti letech se vietnamský vývoz do České republiky zdvojnásobil, český vývoz do Vietnamu stoupl jen nepatrně. Z Vietnamu se do Česka dovážel zejména textil a obuv.
"Náš vývoz je nedůstojný velikosti vietnamského trhu. Ztratili jsme zde exkluzivní postavení, které jsme zde měli," uvedl ministr náměstka průmyslu a obchodu Martin Tlapa. Konkurovat ve vývozu je podle něj těžké. Češi proto musejí hledat projekty, se kterými budou schopni se ve Vietnamu prosadit. K perspektivním odvětvím pro české dodavatele jsou například technologie a zařízení pro průmyslovou výrobu, čistírny odpadních vod, telekomunikace, chemikálie či minipivovary.
Vietnam sice patří k nejchudším zemím světa, jeho ekonomika se ale v posledním období dynamicky vyvíjí. Hrubý domácí produkt zde v roce 2005 vzrostl o 8,4 procenta. I přes negativní vlivy, jako byl pokračující výskyt ptačí chřipky či klimatické výkyvy, předčilo tempo růstu v roce 2005 rok předešlý o procento.