Cena roční známky, která využívá nejvíce řidičů, se také nezmění a bude pro osobní auta 900 korun. Platit ale bude jen do konce roku, zatímco dosud to vždy bylo do konce ledna.
Informace potvrdil ministr dopravy Aleš Řebíček. "Ano, nařízení vlády je takto koncipováno," řekl listu.
Jak MfD poznamenává, roční dálniční známka stojí už dva roky 900 korun. Jediné, s čím ministerstvo dopravy hýbalo, je platnost kratších dálničních známek. V roce 2005 protáhli úředníci platnost tehdy desetidenní známky na 15 dnů a platnost měsíční známky na dva měsíce. Cenu zvedli o 50 korun. Od příštího roku se vracejí ke starým lhůtám platnosti, ale ceny nesnižují, píše.
Kratší známky využívají především sváteční řidiči, cizinci a lidé, kteří dálnice obvykle nechtějí používat, poznamenává MfD.
Z prodeje dálničních známek by měl Státní fond dopravní infrastruktury v příštím roce získat asi 2,2 miliardy proti letošním 3,2 miliardy korun. Od příštího roku totiž kamiony, které za dálniční známky utratily ročně zhruba miliardu korun, začnou platit mýtné. Z něj fond očekává v nejpesimističtější variantě 2,8 miliardy korun. Jde přitom o odhad čistého výnosu po odečtení nákladů na stavbu systému. Jasno o celkových příjmech z mýta bude, až vláda schválí sazby. Řebíček navrhuje průměrnou sazbou 4,05 koruny za kilometr. V praxi se ale sazba bude pohybovat od 1,30 do 5,40 koruny. Sazba by měla zohledňovat jízdu v noci, počet náprav nákladního vozidla a plnění emisních limitů.