Veletrhy práce proběhnou ve všech 25 zemích EU, ale i v Rumunsku, Bulharsku, na Islandu a v Norsku. Jejich součástí budou setkání se zaměstnavateli a náborovými pracovníky, semináře na téma života v zahraničí, stánky s informacemi o mobilitě a přístup k evropskému portálu pracovní mobility EURES a jeho poradcům.
„Pracovní mobilita je především na rozhodnutí jednotlivých pracovníků. Ovšem k tomu, aby k mobilitě skutečně docházelo, je zapotřebí rovněž spolupráce veřejných orgánů, podniků, odborů a vysokých škol,“ uvedl evropský komisař pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti Vladimír Špidla. „Celoevropský veletrh práce je vynikající ukázkou toho, jak různé politické, sociální a hospodářské subjekty mohou spojit své síly a informovat pracovníky o výhodách volného trhu práce.“
Evropský veletrh práce je jedním z ústředních prvků Evropského roku mobility pracovníků 2006. Má pomoci Evropanům dozvědět se více o práci v zahraničí a možnostech měnit profesní dráhu. Akce pořádané v rámci veletrhu budou zahrnovat rozsáhlé pracovní veletrhy ve městech jako Lipsko, Helsinky, Stockholm, Kodaň, Brusel, Poznaň a Marseille, významné informační akce pořádané ve Spojeném království, a sérii dní věnovaných pracovním příležitostem v České republice, Itálii a Nizozemsku. Návštěvníci se dostanou nejen k informacím o pracovních příležitostech v celé Evropě, ale i k praktickým radám jak se přestěhovat do nové země nebo regionu. Přítomni budou rovněž lidé, kteří sami již prošli změnou profesní dráhy a pracovali v jiné zemi, a budou tedy moci poradit.
Informační autobus, který 22. září vyrazil z Paříže na turné na podporu mobility v Evropě, nabídne návštěvníkům další možnost vyhledávat pracovní příležitosti na internetovém portálu EURES v Helsinkách od 29. do 30. září. Poté pokračuje přes Rigu (3. října), Varšavu (6. října), Prahu (9. října), maďarskou Pécs (12. října) a Milán (16. října) do Bruselu, kde 19. října zastaví před budovou Berlaymont Evropské komise.
Cílem Evropského roku mobility pracovníků je přispět v celé EU k větší mobilitě, která by směřovala k novým odvětvím, dovednostem a zemím. Procento Evropanů, kteří v současnosti žijí v jiné zemi EU než ve své zemi původu, v posledních 30 letech dlouhodobě zůstává na úrovni jen asi 2 %. Průměrná délka jednoho zaměstnání je v EU 10,6 let. Ve Spojených státech je to jen 6,7 roku. Seznam akcí naleznete v souvisejícím podkladovém dokumentu.