"Můžete tedy být člověkem, který má na svých osobních účtech stamiliony, které jste legálně získat nikdy nemohl, přesto však nemusíte policii nic vysvětlovat, a ani vám nic nehrozí," uvedl Zimmel. Podle českého práva musí existovat prokazatelná souvislost mezi majetkem na straně jedné a zločinem na straně druhé.
Část zločinů, které není potíž prokázat, je promlčena promlčena, což je taky překážka pro zabavení výnosů z nich. Další problém nastává, když byl původní zločin spáchán v zahraničí, píšou HN.
V některých evropských zemích už našli způsob, jak se s takzvanými UFO zisky vypořádat. Například belgičtí policisté v obdobných případech využívají trestný čin praní špinavých peněz, který zahrnuje několik protiprávních jednání vedoucích k legalizaci "černých peněz". Vyšetřovatelé přitom nemusejí dokazovat trestný čin, při kterém podezřelí neúměrný majetek získali. Pokud zbohatlíci nedokáží vysvětlit, jak k majetku přišli, mohou jim ho úřady zabavit. Mírnějším trestem je zdanění podezřelých zisků. Této praxe si všímá například jeden z dokumentů ministerstva vnitra, píše list.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) se uzákonění zabavování majetku, jehož původ nedokáže vlastník doložit, brání. "Cítím v tom prolomení presumpce neviny," řekl listu. Ochotný je diskutovat jen o zdanění neprokázaných zisků. Exministr vnitra František Bublan (ČSSD) by naopak takový zákon přivítal.