Plán zahrnuje výstavbu čtyř elektráren na uhlí s odhadovanou kapacitou 2000 megawatt a rozšíření a obnovu dvou uhelných dolů. Hećo dodal, že dané čtyři firmy byly vybrány do dalšího kola, protože nevyžadují partnerství s místními společnostmi Elektroprivreda BiH a Elektroprivreda HZHB, které budou projekt realizovat.
APET minulý týden vyhrál soutěž na výstavbu čtyř hydroelektráren s celkovou kapacitou 200 MW v hodnotě 800 milionů eur. Součástí konsorcia jsou rakouské firmy Alpine Mayreder Bau, Porr a Vatech, německé Siemens a Voith, francouzská Alstom a finská Poyry.
Hećo dodal, že vláda bude nyní zkoumat nabídky čtyř vybraných kandidátů. O vítězi chce rozhodnout do 90 dní, napsala agentura Reuters.
ČEZ poprvé vstoupil na zahraniční trhy v roce 2004, kdy vyhrál soutěž na tři distributory elektřiny v Bulharsku. Jednu firmu ČEZ také koupil v Rumunsku. Mezi další trhy, na kterých se firma snaží uspět, je Polsko, Makedonie, Slovensko či Černá hora.
V polovině července ČEZ podepsal s bosenskou firmou Elektroprivreda RS dlouhodobou rámcovou dohodu o výstavbě nejméně dvou uhelných elektráren na jihu Bosny a koupi uhelného dolu v kontraktu za více než 1,5 miliardy eur (43 miliard korun). ČEZ by také mohl vytvořit společný podnik s vodní elektrárnou Gacko.