Zaměstnavatelé přeruší do senátních voleb jednání s odbory

02.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 2. října (ČTK) - Největší zaměstnavatelské svazy Svaz průmyslu a dopravy a Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů přeruší až do ukončení senátních a krajských voleb veškerá jednání s odborovou centrálou Českomoravské konfederace odborových svazů. Důvodem jsou podle generálního ředitele Svazu průmyslu Zdeňka Lišky politická prohlášení a předvolební ambice některých odborových vůdců. Předseda ČMKOS Milan Štěch ČTK řekl, že naopak není tajemstvím propojení Svazu průmyslu s ODS.

"Někteří odboroví vůdci se snaží zneužít věcné problémy trápící naše spoluobčany ke zpolitizování a vytvoření negativní atmosféry. Jsme přesvědčení, že tato snaha vyplývá z kandidatury některých představitelů odborů v senátních volbách. Podle našich informací se odbory snaží vehnat lidi do ulic pod jakoukoli záminkou," uvedl Liška.

Štěch minulý týden upozornil na projednávání norem upravujících zaměstnanecká práva, které schvaluje vláda. Svaz průmyslu a dopravy podle něj navrhl zrušit všechny náhrady, které zaměstnavatel zaměstnancům ze zákona musí hradit. Jde například o zrušení placeného volna při návštěvě lékaře, svatbě či úmrtí blízké osoby. "Je to hyenismus a budeme proti tomu protestovat všemi prostředky," podotkl Štěch.

Tyto změny ale prý nepodporují ani podnikatelé. "Sociální úloha zaměstnavatele by měla být jednoznačně zachována. Rušení povinnosti hradit volno ve výjimečných případech není na pořadu dne," prohlásil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Podle Lišky Štěch záměrně zkreslil výsledky jednání a zároveň porušil dohody ohledně jejich ukončení.

"Žádná dohoda o tom, že o těchto hanebnostech nebudeme mluvit, nebyla," reagoval dnes Štěch. Odbory s těmito návrhy Svazu průmyslu a dopravy podle něj seznámily veřejnost raději dříve, než bude pozdě, a vláda je schválí.

"Nejsme proti tomu, aby vyhláška vyjmenovala širší okruh překážek v práci a tím nám uložila, ve kterém případě musíme daného zaměstnance uvolnit z práce. Chceme ale, aby se placené volno vztahovalo jen k tomu, co má souvislost se zaměstnáním," řekl Liška. Řadu osobních záležitostí lze prý řešit nynější právní úpravou, jež zavedla pružnou pracovní dobu i možnost napracování zmeškaného času.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK