Tři stovky podnikatelů nový zákoník kompletně odmítají. Sedmnáct set jich požaduje normu přepracovat nebo přehodnotit a napravit chyby. Přijmout normu bez výhrad chce jen osm manažerů, tedy 0,4 procenta všech dotázaných.
Zákoník zvyšuje jistoty a ochranu zaměstnanců. "Neadekvátní ochrana zaměstnanců ve výsledku poškozuje právě je," domnívá se šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek. Zaměstnavatelé podle něj váhají s přijímáním nových lidí. Růst nezaměstnanosti očekávají s novým zákoníkem dvě třetiny respondentů.
Podnikatelé se obávají i zvyšování vlivu odborů. Devadesát procent firem nesouhlasí například s tím, aby pro nařízení práce přesčas nebo práce v noci byl nezbytný souhlas odborů. "Odborům je dána pravomoc zasahovat do chodu firmy, aniž by nesly jakoukoli zodpovědnost," uvedl Drábek.
Vláda chce účinnost nového zákoníku práce o rok odložit. Podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase obsahuje nový zákoník sporná ustanovení. Roční odklad by měl umožnit nejvýznamnější nedostatky odstranit. Odboráři však s odkladem platnosti nesouhlasí, není pro to podle nich žádný důvod.
Zákoník prosadila těsně před volbami ČSSD s komunisty; ODS je od začátku proti. Soudí, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů, a v důsledku tak poškodí lidi, kteří práci marně shánějí. Naopak zastánci tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců.