Antimonopolnímu úřadu se nelíbí, že se distributoři snaží diktovat konečné ceny vstupného. Výhrady má i k systému, kdy menší kina odevzdávají distributorům polovinu z tržeb, zatímco multikina si většinu tržeb ponechávají.
ÚOHS se případem zabývá od začátku roku. Nezahájil správní řízení, ale snaží se vše řešit takzvanou soutěžní advokacií. Pokud unie splní podmínky antimonopolních úředníků a smlouvy změní, nedostane pokutu. Tato metoda ale není ohraničena žádnými termíny. "Stále vedeme jednání s unií distributorů i s Asociací provozovatelů kin. Teď se budeme zabývat právě doručeným návrhem na změnu obchodních podmínek," uvedl Vrána. Jaké změny unie navrhla, nesdělil.
Provozovatelé menších kin se snaží nabízet co nejnižší vstupné, například v brněnském městském kině Scala lidé zaplatí kolem 50 až 80 korun podle filmů. U dětských filmů je vstupenka ještě levnější. "Šli bychom ještě níž, ale limity od unie nám to neumožňují," stěžuje si ředitel brněnských kin Scala a Art Daniel Zásměta. Multiplexy nabízejí nejlevnější vstupné mimo slevové akce kolem 100 korun.
Malá kina si stěžují také na to, že se k nim filmové novinky dostávají až několik týdnů po premiéře. Distributoři se ale brání tím, že kopie posílají nejdříve tam, kam chodí nejvíce diváků. Tam ale antimonopolní úřad žádné indicie směřující ke kartelu nenašel, podotkl Vrána.
"Tohle je pro nás větší problém než určování minimálních cen, dnes u nás diváci zaplatí i o polovinu míň než v multiplexech. Neuvidí ale žhavé novinky," uvedl Zásměta. Podobný problém podle něj řešila například i kina ve Francii. Systém je tam nyní takový, že i menší kina mohou dostat kopii novinkového filmu, ale pouze s titulky bez dabingu.