Během příštího roku by LČR podle Vyšohlída měly vyhlásit takzvané střednědobé tendry na nejméně tři roky. Smlouvy z nich by platily až po skončení smluv z jednoročních tendrů.
Lesnické firmy již dříve uvedly, že vypsání pouze jednoročních tendrů může způsobit problémy v lesnickém sektoru, protože firmy nestihnou na přelomu roku přestěhovat své kapacity. Také údajně hrozí, že v případě odvolání neúspěšných uchazečů se práce v lesích na několik měsíců zastaví.
Vypsáním nových tendrů se LČR snaží napravit stav vyplývající z toho, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže označil smlouvy vzešlé ze dvou kol tendrů v roce 2005 za nezákonné. Bývalé vedení LČR tato výběrová řízení, která se týkala více než poloviny lesů, totiž nevypsalo podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Na zbylé části lesů firmy pracují podle smluv, které končí ke konci letošního roku.
LČR i organizace lesnických firem do září shodně tvrdily, že preferují variantu střednědobých tendrů bez toho, že by se vypisovaly tendry na jeden rok. Ačkoliv o budoucích tendrech podnikatelské svazy, firmy a LČR intenzivně jednaly, dohoda pouze o střednědobých tendrech nakonec nebyla uzavřena.
"Naším cílem je ukončit složitou a nepřehlednou právní situaci a stabilizovat smluvní vztahy tak, aby nebylo ohroženo hospodaření v lesích spravovaných LČR," řekl dnes k vypsání jednoročních tendrů generální ředitel LČR František Koníček.
LČR patří asi polovina lesů v zemi. Loni firma vytvořila při tržbách 6,2 miliardy korun zisk 418 milionů korun.