Na předních místech tabulky se umístily společnosti z rozvinutých zemí. Výjimkou jsou pouze Francie a Itálie, jejichž umístění není podle TI lichotivé, a to zřejmě v souvislosti s jejich aktivitami v rozvojových zemích Afriky.
Navzdory existenci několika mezinárodních úmluv, které mají zamezit uplácení v zahraničních obchodních transakcích, letošní index plátců úplatků (BPI) potvrdil opačný trend, uvedla TI. "Je nanejvýš pokrytecké, když jsou země na jedné straně signatáři nejrůznějších protikorupčních úmluv a tytéž země pak nejsou schopny úmluvu přetavit do praxe," komentovala výsledky Adriana Krnáčová, ředitelka české pobočky Transparency International.
Index podle autorů výzkumu poukazuje na nedostatečnou aktivitu a ochotu ze strany vlád vymáhat od firem chování, za které by se nebylo nutné stydět. Příkladem jsou společnosti, které operují v zahraničí, kde na ně není tolik vidět, míní TI. Při dosud neukončeném vyšetřování posledního skandálu známého pod názvem "Oil for food", pojmenovaném podle programu, který měl Iráku zaručit přísun potravin výměnou za ropu, je z podplácení podezřelá asi tisícovka zahraničních firem. Kromě již známé aféry kolem uplácení ve Škoda Auto na jaře letošního roku přiznalo existenci "nevhodných plateb" v zahraničí také vedení další automobilky DaimlerChrysler, jmenuje některé korupční kauzy TI.
Výzkum byl založen na dvou otázkách, které byly položeny 11.232 obchodním manažerům firem ze 125 zemí.