Zpráva DTT: Světový trh finančních služeb se výrazně mění

04.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. října (ČTK) - Světový trh finančních služeb se výrazně proměňuje. Po roce 2010 budou finanční instituce pracovat s jinými druhy aktiv, jinými klienty a hlavním zdrojem jejich zisku budou jiné regiony než dnes. Nepůjde o nějakou revoluci ve finančních službách, nové trendy se prosadí v evolučním procesu, vyplývá z rozsáhlého průzkumu skupiny finančních služeb sdružení Deloitte Touche Tohmatsu (DTT).

"Trh ve střední Evropě je nyní svědkem mnohých procesů, které proběhly nebo probíhají na světových trzích," shrnul výsledky studie Mike Jennings ze společnosti Deloitte Czech Republic. Pokračuje podle něj konsolidace bankovního sektoru a řada subjektů rozšiřuje svůj podíl na trhu prostřednictvím akvizic nejen ve střední Evropě, ale i v dalších zemích, například na Ukrajině. Ceny za obchody realizované ve střední Evropě výrazně rostou, dodal.

Jen poměrně velmi málo finančních institucí má prý rozvinuté obchody mimo své domovské státy. Příčiny tkví nejen v propastných rozdílech mezi hospodářskou vyspělostí největších finančních center USA, Evropy a Japonska a rozvojovými zeměmi, v rozdílných národních mentalitách a spotřebitelských zvycích, ale také v míře ochrany národních trhů a silné regulaci finančních služeb.

Přesto bude podle průzkumu expanze na nově se otevírající trhy nezbytná. Banky k tomu donutí snižování marží na vyspělých trzích, kde klienti ve stále větší míře vyhledávají nové možnosti investování do nástrojů s vyšší výnosností - fondů soukromého kapitálu a hedgeových fondů.

Stárnoucí populace vyspělých zemí navíc zvyšuje své požadavky na výplatu výnosů. Takzvaní "baby boomers" budou prý nejbohatší penzisti, jací kdy žili. "Chtějí si užívat a budou se na penzi chovat spíše jako teenageři, než jako dědečkové a babičky starající se o vnoučata," napsali autoři výzkumné zprávy.

Nové zdroje růstu tak peněžním ústavům skýtají otevírající se trhy a nově industrializované země, kam bude díky procesu liberalizace a potřebě kapitálu snazší přístup. Například Čína otevře trh finančních služeb v příštím roce jako součást plnění svých členských povinností ve Světové obchodní organizaci. V průzkumu 71 procent dotázaných bank označilo Čínu za velmi důležitý trh po roce 2010.

Fúze a akvizice budou podle zprávy stále dražší, navíc ztěžované snahami národních vlád chránit domácí finanční instituce, alespoň ty největší. V hojné míře se tak prosadí vlastní vstupy bank na tyto trhy.

Důležitou činností, na kterou se finanční instituce budou muset zaměřit, je platební styk. Již nyní se u některých bank platební služby podílejí na celkovém zisku až 40 procenty. V posledních letech klesá podíl operací na přepážkách a prostřednictvím "papírových" příkazů, ale výrazně roste podíl elektronických operací. Finanční instituce musejí učinit strategické rozhodnutí a buď do těchto služeb investovat, nebo je outsourcovat, tvrdí autoři zprávy.

Autoři výzkumné zprávy Deloitte si všímají, jak mnoho produktů a operací směrem ke klientům už probíhá on-line. Nový přístup k IT technologiím si vyžádá už sama globalizace odvětví finančních služeb. Dalším důvodem, proč budou informační technologie pro back-office čím dál důležitější, jsou požadavky na dodržování regulačních pravidel a transparentnost. Nejde přitom jen o účetní standardy či daňové zákony, ale také o automatizaci kontroly a zvýšení důvěryhodnosti, která se stává konkurenční výhodou.

Deloitte Touche Tohmatsu je organizací sdružující po celém světě firmy, jejichž cílem je poskytovat odborné služby a poradenství a které se při poskytování služeb klientům řídí jednotnou globální strategií uplatňovanou v téměř 150 zemích světa.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK