Levnější roaming je zatím v nedohlednu; státy EU jsou proti

04.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 4. října (zpravodaj ČTK) - Výrazné zlevnění roamingu, tak jak o něj usiluje Evropská komise, je zatím v nedohlednu. Návrh EK má podnikatelům a turistům ušetřit peníze za volání z mobilních telefonů v rámci Evropské unie, ale podle dobře informovaných zdrojů se řada členských států staví proti. S iniciativou Bruselu nesouhlasí ani Česká republika.

Evropská komise původně počítala s tím, že by lidé mohli v cizině volat za ceny jako ve své domovské zemi již od letních prázdnin příštího roku. Tento termín se ale již nyní jeví nereálný. Odborníci nepočítají s tím, že by se celou věc podařilo uzavřít dříve než za portugalského předsednictví EU, tedy ne dříve než v druhé polovině roku 2007. Ceny by se tak mohly výrazně snížit až v roce 2008, případně i později.

Několika státům, včetně České republiky, vadí, že EU usiluje o regulaci maloobchodních cen, což považují za nebezpečné. Sami však uznávají, že ceny za roaming jsou mnohdy přemrštěné. Podle rakouského regulačního úřadu marže některých operátorů dosahují až 350 procent. Podle Evropské komise se například náklady zajištění minuty příchozího hovoru v zahraničí pohybují pod hranicí deseti centů (méně než tří korun), ale zákazníkovi společnost nakonec naúčtuje v průměru 58 centů (téměř 17 korun).

Řada členských států přesto trvá na tom, že maloobchodní ceny je nebezpečné regulovat. Mnozí jsou v krajním případě ochotní přistoupit na regulaci velkoobchodních. I tady konečné ceny výrazně převyšují náklady. Zatímco náklady nedosahují ani 20 centů za minutu (5,80 Kč), průměrný velkoobchodní poplatek se pohybuje kolem 75 centů (téměř 22 korun).

Česká republika spolu například s Velkou Británií navíc navrhují klauzuli (takzvaná sunrise clause), jež by vedla k vytvoření určitého indexu, který by odrážel případný pokles velkoobchodních cen. Teprve poté, že by se výše cen nijak nesnižovala, by EU přistoupila k regulaci. Zatím však vůbec není jisté, jak by index vypadal, nebo jak dlouho by se sledoval. Evropská komise je proti tomuto návrhu.

Podle původních předpokladů komise by zákazník neměl za volání z ciziny domů či do jiné země EU platit více než 49 eurocentů (14 Kč) za minutu hovoru, za místní hovor v cizině 33 centů (9,40 Kč) a za přijímaný hovor 16,5 centu (4,70 Kč). Průměrná cena volání v EU se nyní pohybuje kolem 1,15 eura (32,80 Kč) za minutu, ale třeba klient z Malty platí za volání v Lotyšsku 2,75 eura (78,40 Kč) za minutu.

Roaming využívá asi 147 milionů obyvatel EU a výnosy činí asi 8,5 miliardy eur.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK