MF snížilo odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok

04.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 4. října (ČTK) - Ministerstvo financí zhoršilo své odhady růstu ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by česká ekonomika měla růst o šest procent, zatímco ještě v červenci ve své prognóze ministerstvo financí odhadovalo růst o 6,2 procenta. V roce 2007 by pak měla ekonomika růst o 4,9 procenta proti původně odhadovaným pěti procentům. Informovala o tom agentura Reuters. Revidované údaje obsahuje návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda předložila poslanecké sněmovně.

MF také počítá s vyšší inflací v letošním a příštím roce. Letos by měla dosáhnout 2,8 procenta, tedy o 0,2 procentního bodu více, než MF očekávalo v létě. Příští rok by pak měla dosáhnout tříprocentní hranice, červencový odhad počítal s 2,8 procenta.

Na druhou stranu odhad MF počítá s poklesem nezaměstnanosti. Letos by měla nezaměstnanost činit 7,2 procenta a v roce 2007 pak 6,7 procenta. Červencová predikce ministerstva financí přitom počítala letos s nezaměstnaností 7,6 procenta a v roce 2007 7,4 procenta.

"Osobně považuji predikci růstu HDP na rok 2007 ve výši 4,9 procenta jako nadhodnocenou a výhled průměrné nezaměstnanosti 6,7 procenta jako podhodnocený, což obojí vytváří riziko vyššího deficitu státního rozpočtu, než s jakým počítá vládní návrh," upozornil Pavel Sobíšek z HVB Bank. Jinak je podle něj výhled růstu ekonomiky a inflace mírně konzervativnější než velmi optimistická červencová prognóza MF.

Podíl deficitu veřejných financí na HDP bude činit letos i příští rok čtyři procenta. Údaj ovšem neodpovídá metodice používané EU pro splnění podmínek přijetí eura. Podle ní by deficit veřejných financí neměl překročit tři procenta HDP.

Podle pravidel EU by letos měl deficit veřejných financí činit podle odhadu MF z minulého měsíce 3,8 až 3,9 procenta HDP, přičemž podle konvergenčního plánu pro přijetí eura by letos neměl deficit překročit 3,8 procenta HDP.

Návrh rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 91,3 miliardy korun. Deficit je nižší než původní návrh ministra financí Vlastimila Tlustého (ODS) ve výši 119 miliard korun, ale vyšší než návrh předchozího kabinetu Jiřího Paroubka (ČSSD) se schodkem 88 miliard. V příjmech rozpočtu vláda počítá s výnosem 31 miliard korun z prodeje části akcií ČEZ.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK