Unie dosud uplatňovala pouze provizorní cla 19,4 procenta pro Čínu a 16,8 procenta pro Vietnam, jež platila jen šest měsíců. Tímto opatřením Čínu a Vietnam trestá za údajnou dotaci čínské a vietnamské vlády tamním výrobcům kožené obuvi. Kožené boty z Asie tak byly ve značné výhodě proti evropským výrobkům, které tak ztrácely postavení na trhu.
Česká republika zavedení cla nepodporuje; naposledy to připomněl během návštěvy Vietnamu prezident Václav Klaus. "Nejsme merkantilisté a nejsme bojovníci za protekcionismus," uvedl při přednášce pro vietnamské studenty. Naopak čeští obuvníci dříve uvedli, že navržené clo nízké a dovozu levné obuvi z Asie nezabrání.
Podle údajů EU vzrostl dovoz obuvi z Číny v roce 2005 proti předešlému roku o 450 procent a proti roku 2001 o plných 1000 procent. Dovozy z Vietnamu naopak loni meziročně o jedno procento klesly, proti roku 2001 však byly vyšší o 95 procent.
S uvalením cel nesouhlasí prodejci. Podle nich ochranářské opatření poškodí především spotřebitele a povede k nárůstu cen obuvi. Po prvním uvalení cel výrobci odhadovali, že cena páru kožených bot by se prý mohla zvýšit v průměru o deset eur, tedy téměř 300 korun. Zástupci EU ale takový nárůst cen odmítají a odhadují ho zhruba na 1,5 eura, tedy 45 korun.