Topolánkova vláda, která v úterý nezískala důvěru a nejspíš příští týden podá demisi, navrhla před týdnem roční odklad zákoníku. ODS ho slibovala už před volbami. O kodexu bude jednat sněmovna.
"Jsme v pohotovosti od chvíle, kdy začaly vážné diskuse o tom, že se někdo bude snažit účinnost změnit. Kdyby se startovací mechanismus (možný odklad) odbrzdil, jsme okamžitě schopni udělat protestní akce," řekl Středula. Dodal, že odboráři jsou připraveni protesty stupňovat.
Zákoník práce prosadila ve sněmovně ČSSD s komunisty, ODS byla proti. Normu kritizovali i podnikatelé a hospodářská komora, podle nich hrozí růst nákladů a snížení konkurenceschopnosti. Odbory naopak tvrdily, že kodex zaručí nutnou ochranu zaměstnanců. Předák spoléhá na to, že při současném rozložení sil sněmovna zákoník neodloží. Pravice i levice mají sto hlasů.
"Nelze ale nyní říct, co všechno se může stát," dodal Středula. Podle něj by se rušení zákoníku mohlo stát pro politiky předvolebním tématem k nalákání pravicových voličů před případnými předčasnými volbami.
Zástupci zaměstnavatelů navrhují také omezení zákonného poskytování placeného volna při úmrtí nejbližších či svatbě. Podle nich by se tato možnost měla sjednávat v kolektivní smlouvě. Rada svazu s tímto postupem nesouhlasí. Podle odborů je nedůstojný. "Jsme přesvědčeni, že tyto věci nejsou v zájmu zaměstnavatelů a že Svaz průmyslu a dopravy nejedná za všechny. Situace v terénu je odlišná," tvrdí Středula.
Nový zákoník má nahradit 40 let starou normu. Jeho zastánci tvrdí, že je moderní, umožní větší smluvní volnost a zajistí nezbytnou ochranu zaměstnanců. Podle některých kritiků jsou vybraná ustanovení kodexu ale v rozporu s Ústavou. Prostřednictvím senátorů si na zákoník u Ústavního soudu v úterý stěžovala Hospodářská komora ČR. Její stížnost podpořilo i Sdružení podnikatelů a živnostníků. Podle internetové verze týdeníku Profit chce sdružení zároveň podat několik vlastních protestů proti dalším zákonům.