ECB je již znepokojena odklady přijetí eura ve střední Evropě

04.10.2006 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vídeň 4. října (ČTK) - Evropská centrální banka dnes poprvé zřetelně vyjádřila znepokojení nad ochlazením snah o přijetí eura v zemích střední Evropy. Banka tak mění svůj postoj z původní zdrženlivosti, kdy v reakci na počáteční ambiciózní cíle čerstvých členů EU spíše nabádala postkomunistické země k tomu, aby se nejprve snažily dohnat reálnou ekonomickou úroveň starších zemí EU a neusilovaly o splnění nominálních kritérií inflace, dluhu a rozpočtových deficitů za každou cenu.

Člen bankovní rady ECB a guvernér rakouské centrální banky Klaus Liebscher připomněl novým členským zemím EU, že se zavázaly aktivně usilovat o přijetí eura. "Opakované odklady termínů přijetí eura jsou v rozporu se sjednanými závazky aktivně a rozhodně prosazovat zavedení eura," citovala dnes Rakouská národní banka slova guvernéra z úterní uzavřené podnikatelské konference.

"Liebscher vyjádřil zklamání nad tím, že nadšení pro ekonomické reformy v největších ekonomikách střední Evropy zesláblo," uvedla banka. Plány na přijetí eura do roku 2010 odložily Polsko, Maďarsko a nyní to čeká i Českou republiku, především kvůli neochotě snižovat v situaci převažující politické nestability rozpočtové deficity.

Z desítky nových členů EU si zajistilo vstup do eurozóny jen Slovinsko, které tak učiní příští rok. Pro rok 2009 plánuje vstup Slovensko, i když někteří ekonomové se domnívají, že kroky nové levicové vlády by mohly přijetí eura ohrozit. Rychle rostoucí země Pobaltí musely své plány na brzký vstup odložit kvůli vysoké inflaci.

Česká republika bude mít Národní plán pro zavedení eura do konce října, nemá však stanoven přesný termín jeho přijetí. Dosud pracovali politici s termínem 2010; kvůli stavu veřejných financí však premiér Mirek Topolánek i guvernér ČNB Zdeněk Tůma nedávno připustili, že ČR přijme euro spíše později. Vyhlídky na přijetí eura v Maďarsku a Polsku se kvůli politické situaci po posledních volbách vzdálily téměř do nedohledna a otázka eura v žádné z těchto zemí není na předním místě politických programů.

"Tyto (tři) ekonomiky jsou schopné splnit kritéria pro euro brzy. Problémem je politická vůle, nikoli ekonomická realita," řekl agentuře Reuters ekonom londýnské pobočky investiční banky Lehman Brothers Robert Beange. "Máme-li z toho (Liebscherových) vyjádření něco vyčíst, pak je to asi to, že trpělivost začíná docházet," dodal Beange.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK