Meziročně se v běžných cenách zvýšil vývoz o 8,9 procenta a dovoz o 7,1 procenta, tempo růstu vývozu i dovozu však bylo nejnižší od dubna letošního roku. Vlivem posílení koruny vůči euru i dolaru rostl zahraniční obchod rychleji v přepočtu na eura i na dolary, upozornil ČSÚ.
Zároveň připomněl, že loňskou srpnovou obchodní bilanci mimořádně ovlivnil dovoz stíhaček Jas-Gripen v hodnotě 5,9 miliardy Kč.
Vyšší dovoz minerálních paliv ovlivnil hlavně růst dovozu zemního plynu. Se státy EU bylo saldo aktivní 23,5 miliardy korun, se státy mimo EU pasivní 25,6 miliardy Kč. Kladné saldo se státy EU vzrostlo o 8,3 miliardy Kč, se státy mimo EU se schodek prohloubil o 5,9 miliardy Kč. Bilance se v meziročním srovnání zlepšila především se Švédskem o 6,1 miliardy Kč (vlivem loňského dovozu stíhaček Jas-Gripen), Itálií o 1,3 miliardy a Nizozemskem o 1,1 miliardy Kč. Zhoršilo se naopak saldo obchodu s Čínou o 2,4 miliardy Kč, Ruskem o 1,5 a Tchaj-wanem o půl miliardy korun.
V lednu až srpnu 2006 vzrostl vývoz o 13,7 procenta a dovoz o 13,9 procenta. Přebytek obchodní bilance 33,9 miliardy Kč tak byl meziročně o 1,7 miliardy korun vyšší, uvedl dnes ČSÚ.
Analytici postupně snižují odhady výsledků zahraničního obchodu za celý rok. Zatímco ještě před měsícem počítali s přebytkem až 50 miliard korun, nyní by podle nich měl přebytek činit 40 až 45 miliard korun. Důvodem je podle Aleše Michla z Raiffeisenbank rostoucí spotřeba domácností. "Ta stále více vábí import, a zhoršuje tak bilanci," konstatoval.