Praha se podle statistiky za poslední dva roky podílela na počtu odhalených případů celou čtvrtinou. Na Jihomoravský kraj připadá 13 procent případů a na Ústecký o jeden procentní bod méně. "Na tyto kraje připadá rovná polovina všech případů porušování autorského práva k softwaru a třetina způsobené škody," uvedl na setkání s novináři mluvčí BSA Jan Hlaváč. Celkem za dva roky aliance eviduje 311 případů, při kterých vznikla softwarovým firmám škoda 33,4 milionu korun.
Podle policejních statistik, které zahrnují i případy porušování autorských práv k hudbě či filmům, je objasněnost trestných činů 94 procent. Vysoká objasněnost podle odborníků souvisí s tím, že na případy většinou upozorní někdo z okolí firmy.
Softwarové pirátství je výrazně rozšířené zejména mezi malými a středními podniky, které působí v kreativních odvětvích, podnikají v informačních technologiích nebo při své činnosti využívají specializovaný software. Na jejich vedoucí pracovníky se chce BSA zaměřit v nové kampani, kde je chce upozornit, že jsou za výskyt nelegálního softwaru spoluodpovědní a jaké postihy jim hrozí. V rámci kampaně chce aliance oslovit 25.000 firem.
Za používání nelegálních programů hrozí odpovědným pracovníkům až pět let vězení. Zároveň po nich poškozené firmy mohou požadovat úhradu až dvojnásobku vzniklé škody a navíc zaplacení používaných licencí.
Míra softwarového pirátství se podle odhadů BSA v tuzemsku pohybuje kolem 40 procent a představuje ztráty kolem 2,7 miliardy korun ročně. To je o jeden procentní bod méně než loni a o 26 bodů méně než před 11 lety. V EU je průměrná míra pirátství zhruba o šest procent nižší.